Предавање историчара Огњена Карановића на тему „ВЕЛИКА СРБИЈА – ПРЕДИСТОРИЈА ИДЕЈЕ ИЛИ ФАНТАЗМАГОРИЈЕ?” (6. 2. 2025) можете погледати на Јутјуб каналу Културног центра Новог Сада.
Како би се на исправан начин разумео феномен идеје велике Србије, предавач истиче да на првом месту морамо схватити из којих побуда је настао не само тај термин, него и та социолошка појава. Да бисмо били у прилици да правилно интерпретирамо резултате до којих су дошла научна истраживања, како у оквиру српског народа, тако и у ширем европском и светском контексту, потребно је анализирати и понудити синтетичан закључак о томе шта представљају феномени нације и националног идентитета.
„Ако говоримо о развоју српског националног идентитета, видимо да је он настао искључиво у европском грађанском контексту и на таласу великих грађанских револуција, од Северне Америке до велике Француске револуције на крају 18. века. Једино у том погледу и у том контексту је потребно посматрати и српски национални идентитет. Он је исклесан у време српске револуције, и у њеној оружаној и политичкој фази, од 1804. до 1830. године“, истиче Карановић.
Предавач закључује да је српски национални идентитет дефинисала јака државотворна свест о постојању српске средњовековне државе, традиција те државотворности коју су очувале Српска православна црква и народна традиција, а свакако језик који је обједињујућа категорија за једну друштвену заједницу и без које нема генерисања националне заједнице у оквиру различитих друштвених група.
„На формирање националног идентитета несумњиво су утицали велики спрски просветитељски мислиоци и интелектуалци од Христифора Жефаровића, Доситеја Обрадовића до Вука Стефановића Караџића“, рекао је Карановић.
Остави коментар