„Кисеоник за све” – студија случаја еколошког пројекта у региону Лацио

30/12/2024

Аутор: др Јелена Тодоровић Лазић

Регион Лацио (Лацијум) представља други најнасељенији регион Италије, који се налази у централно-западном делу земље, у коме живи приближно 6 милиона становника. Лацио је средишња покрајина Италије, са изласком на Тиренско море на југозападу и југу. Такође, Лацио има државну границу са маленим Ватиканом на простору града Рима, кога окружује са свих стана. Са осталих страна налазе се друге италијанске покрајине: северозапад – Тоскана, север – Умбрија, североисток – Марке, исток – Абруцо и Молизе, југоисток – Кампанија.

Регион је дефинисао и имплементирао интегрисани и стратешки систем еколошких пројеката под називом „Зелени Лацио” (Lazio Green) који за циљ имају заштиту животне средине, смањење загађења и промоцију циркуларне економије. У том контексту, Лацио је покренуо пројекат „Кисеоник за све” чији је циљ да промовише еколошко наслеђе региона и његов квалитет, али и да истовремено унапреди његову јавну употребу у оквиру економски одрживог управљања.

Борити се против климатских промена, надокнадити емисије угљен диоксида – CО2, заштитити биодиверзитет. Ово су циљеви пројекта „Кисеоник за све” који са инвестицијом од 12 милиона евра за 3 године и захваљујући сарадњи јавних и приватних тела има намеру да се посади 6 милиона новог, сертификованог аутохтоног дрвећа и жбуња широм региона, по једно дрво за сваког становника региона Лација. За овај пројекат може се рећи да је пројекат за свакога, зелена прекретница да Лацио постане регион еколошке одрживости. Ново дрвеће и жбуње треба да буде засађено у урбаним центрима и ван урбаних центара широм Лација. Ако преведемо у бројке, то је: (1) 30 додатних хектара широко распрострањене шуме у Лацију; (2) 240 тона CО2 годишње биће уклоњено захваљујући новим стаблима.

Дрвеће природно уклања CО2 из атмосфере и ослобађа кисеоник кроз фотосинтезу. Дрвеће обезбеђује воду, храну, и многе друге ресурсе неопходне за наше животе. Дрвеће има основну улогу у спречавању хидрогеолошке нестабилности, ублажавању климатских утицаја, и пречишћавању ваздуха. Дрвеће је шампион биодиверзитета и заштите животињских и биљних врста. Дрвеће је природни носилац психофизичке користи, али и лепоте и среће и јача друштвене везе.

Од 2020. до 2022. године, регион Лацио је уложио 12 милиона евра у садњу и одржавање 6 милиона нових стабала и жбуња у целом региону. Да би спровео своју стратегију еколошке одрживости, Регион је објавио два јавна позива 2020. и 2021. године за одабир најбољих пројеката за доделу дрвећа и жбуња, по могућности аутохтоног, за садњу на јавном земљишту или за јавну употребу у урбаним и мање урбаним срединама региона (приградским подручјима).

У одговору на први позив, 89 општина пријавило је 110 пројеката, 6 пројеката су пријавили субјекти терцијарног сектора, 2 пројекта образовне установе, 2 болнице, 4 управе парка, 3 образовне установе у области пољопривреде, 1 истраживачка институција и 1 планинска заједница. Пристигли су предлози за 228 садних места и за 37.710 стабала. У одговору на други позив, 135 општина пријавило је 201 пројекат, 19 пројеката су пријавиле фарме, 13 пројеката општина Рима, 9 пројеката образовне институције, 4 образовне установе у области пољопривреде, 2 пројекта управе паркова и 6 пројеката остали субјекти. Предвиђени број засада дрвећа и жбуња је 40.728.

Паралелно са тим, Регион је покренуо отворени поступак јавне набавке за доделу оквирних споразума за набавку и садњу новог дрвећа и жбуња на територији региона Лација, укључујући транспорт, испоруку и гаранцију за усађивање. Ова процедура доприноси активностима које је Регион предузео у циљу промовисања борбе против климатских промена, смањења емисија CО2 и заштите биодиверзитета регионалног екосистема.

С обзиром на предмет тендера, разматрања зелених јавних набавки уведена су од самог почетка овог пројекта. Тендерска документација је укључивала комбинацију зелених критеријума у ​​техничким спецификацијама и критеријумима за доделу. Процедура је подељена на 6 партија на географској основи, да би се узеле у обзир карактеристике сваке географске целине у оквиру Региона. Уговори су додељени понуђачима са економски најповољнијом понудом, утврђеном на основу најбољег односа цене и квалитета који је пондерисан у односу 20/80.

У овој тендерској процедури, испоручени производи морају бити у складу са минималним еколошким критеријумима за јавну услугу зеленог управљања и снабдевање зеленим производима за одржавање (укључујући залихе биљака), одобреним италијанском министарском уредбом од 10. марта 2020. године, објављеном у Службеном листу бр. 90 од 4. априла 2020. године.

У складу са минималним еколошким критеријумима за јавну услугу зеленог управљања и набавку производа за зелено одржавање, техничке спецификације у погледу набавке биљака односиле су се на следеће елементе: (1) карактеристике биљака у циљу селекције локалних врста, прилагођених климатским и еколошким карактеристикама места за садњу, очувању биодиверзитета и избегавању дифузије инвазивних страних врста, као и хармонизацији природног и урбаног система; (2) карактеристике амбалаже, усмерене на коришћење рециклираног материјала.

Да би се испунили минимални еколошки критеријуми који се односе на адитиве земљишта и ђубрива, техничке спецификације су предвиђале да: а) ђубрива морају да садрже природне супстанце; б) средства за побољшање земљишта морају бити компостабилна и у складу са посебним прописима; в) употреба тресета мора бити забрањена.

Поред испуњавања горе наведених обавезних минималних еколошких критеријума, техничке спецификације су захтевале да контејнери и амбалажа, ако су направљени од пластике, морају имати минимални садржај рециклирања од 30%, и морају бити враћени добављачу на крају употребе. Ако су направљени од других материјала, они морају бити биоразградиви ако су намењени да остану у земљишту, или се могу компостирати и послати на процес компостирања на крају свог животног века.

Да би се испунили минимални еколошки критеријуми за јавну услугу зеленог управљања и набавку производа за зелено одржавање, постављени су следећи критеријуми за доделу тендера:

  1. поседовање сертификата система управљања животном средином (ISO 14001, EMAS);
  2. технике уштеде воде;
  3. коришћење супстрата са ниским садржајем тресета;
  4. органска производња;
  5. усвајање плана фитосанитарног управљања;
  6. поседовање сертификата производа (Уредба Европске заједнице бр. 765/2008).

Поред тога, примењени су следећи еколошки и социјални критеријуми:

А. До 14 поена приписано је организацији рада, људским ресурсима и другим средствима, као и мерама обуке упућеним особљу укљученом у извршење уговора. Детаљно су процењени следећи елементи:

  1. Предложена организациона структура за извођење услуга (максимално 8 бодова);
  2. Укључивање у тим агронома, пољопривредника, специјализованих радника са баштованским сертификатима (максимално 4 бода);
  3. Укључено је социјално разматрање јер од 14 поена, 2 бода су дата ако су социјалне задруге типа Б (оне које су усмерене на радну интеграцију лица у неповољном положају) биле део конзорцијума за надметање или привременог груписања предузећа.

Б. За еколошке сертификате дато је до 6 поена: од 6 поена, 3 су додељена привредним субјектима који поседују сертификат система управљања животном средином, као што је ISO 14001 или EMAS; 2 бода за сертификате цвећарске производње; 1 бод за ISO 9001.

В. Критеријум „уштеде воде”: до 4 бода дато је за предложене технике и технологије за уштеду воде и рационализацију водних ресурса од стране понуђача, као што су системи за сакупљање кишнице или друга високоефикасна решења.

Г. Критеријум „Супстрати са смањеним садржајем тресета”: додељивано је до 2 бода сразмерно мањој употреби тресета у односу на друге врсте супстрата, за узгој понуђених врста.

Д. Критеријум „органска производња”: до 2 бода је додељено сразмерно проценту биљака и/или дрвећа произведених у складу са Уредбом (ЕЗ) бр. 834/2007 о органској производњи и обележавању органских производа.

Ђ. Критеријум „Обновљиви извори енергије”: до 2 бода добијају понуђачи који за грејање пластеника користе најмање 50 одсто енергије из обновљивих извора.

Е. Критеријум „План фитосанитарног управљања”: до 2 бода су додељени понуђачима који поседују план фитосанитарног управљања који се односи на цвећарске производе обухваћене уговором.

Ж. Критеријум „Валоризација и управљање остатком материјала”: до 2 бода су додељена ако се понуђач обавезао да ће искористити остатак материјала насталог у активностима садње тако што ће га испоручити локалним системима за компостирање као структурни материјал или за поновну употребу.

З. Критеријум „Решења за смањење утицаја на животну средину”: до 4 бода дато је за ефективност и конкретност предлога који имају за циљ смањење утицаја на животну средину који произилазе из извршења уговора, са посебним освртом на транспорт (нпр. коришћење електричних, хибридних возила на природни гас или Еуро 6 возила, коришћење опреме са ниским емисијама).

Да би се испунили минимални еколошки критеријуми, укључене су следеће клаузуле: (1) обавеза добављача да изврши контролу квалитета постројења при испоруци; (2) обавеза добављача да обезбеди гаранцију за пресађивање.

Комбиновањем поступка јавне набавке за набавку и садњу новог дрвећа и жбуња који укључује еколошка и социјална питања, са позивима за исказивање интересовања да се стимулишу други јавни органи, школе, цивилно друштво и други актери да предложе пројекте којима ће се доделити дрвеће и жбуње, регион Лацио, имао је за циљ трансформацију поступака јавних набавки из пуког инструмента куповине у инструмент јавне политике. Овај модел има потенцијал да се реплицира у многим другим доменима политике. Чињеница да је орган за контакт био Централно тело за јавне набавке региона пружала је могућност да се на целој територији региона имају јединствене цене, услови и системи праћења набавке.

Међународна организација Oru Fogar (Организација уједињених региона/Глобални форум регионалних влада и асоцијација региона), организација која представља све регионалне и субрегионалне ентитете на светској сцени, доделила је региону Лацио седму награду за најбољу регионалну праксу за пројекат „Постизање еколошке одрживости кроз јавне набавке – Пројекат Кисеоник за све”.

Форум „Compraverde Buygreen” (кључни догађај о политикама, пројектима, робама и услугама зелене набавке, како јавним тако и приватним који сваке године окупља главне играче укључене у ширење и имплементацију одрживе набавке роба и услуга) доделио је региону Лацио награду за „Најбољи зелени тендер” за пројекат „Кисеоник за све”.

Постављен је сет кључних индикатора учинка који се односе на целокупну имплементацију пројекта: у појединостима се континуирано прати број засађених стабала, број одобрених интервенција и број одабраних локација. Штавише, успостављена су два процеса праћења и евалуације за сваку специфичну интервенцију:

  1. Из перспективе извршења уговора, добављачи ће доставити тромесечни извештај о статусу текућих интервенција, броју и вредности посађеног дрвећа/жбуња, као и „здравствени преглед” засађених стабала. Уговорни орган врши проверу квалитета на почетку и током извођења пројеката.
  2. Одговорности за праћење се додељују корисницима, како у вези са статусом сваке посађене јединице на двогодишњој основи, тако и у вези са било којим питањем квалитета које ће се појавити током извођења пројеката.

Утицај на животну средину се још процењује, али крајњи циљ пројекта „Кисеоник за све” је стварање урбаних и периурбаних кластера способних да апсорбују до 240 хиљада тона CО2 годишње. Када буду завршени, резултати процеса садњи спроведених током имплементације пројекта помоћи ће Региону да ублажи негативне ефекте загађења, климатских промена и губитка биодиверзитета. Када се постигне коначни обим пројекта, привреда ће такође моћи да региструје користи од јачег и разноврснијег околног екосистема.

Што се тиче друштвених утицаја, постоји повољан утицај на социјална питања у заједницама у којима је пројекат већ спроведен. Очекује се да ће имплементација пројеката оријентисаних на животну средину изградити свест становништва о сродним темама, што би требало да произведе позитивне дугорочне резултате у односу између грађана Лација и њиховог природног наслеђа.

Остави коментар

Ваш коментар ће бити проверен пре објављивања