1. Дечје бијенале акварела биће отворено у суботу, 7. децембра у 12.00 часова у Културној станици „Барка“ и моћи ће да се погледа до 14. децембра.
Ликовна манифестација Дечје бијенале акварела у организацији Културног центра Новог Сада је још једна потврда зашто град Нови Сад заслужује да са поносом носи титулу европске престонице културе. Брига о ликовном таленту деце је један од више племенитих путева којим се деца уводе у свет креативности ослобађајући своје потенцијале, у свет естетике која њихове младе душе чини срећним, и на крају, тихо али сигурно у свет културе, учећи их од најранијег узраста шта је то лепо, посебно, племенито. Тако одрастају будући искрени људи културе, било као уметници, или публика, али увек као они који кроз живот промовишу праве вредности на понос сопственог друштва и народа.
Две даме великог ентузијазма, госпођа Сунчица Марковић и госпођа Оливера Попов, још једном су показале како се успешно организује једна манифестација културе, у првом реду, како се инспирише јавност, било да су у питању зрели уметници или талентована деца, да се укључе у овакав пројекат вредан и наше пажње и сваке похвале.
Бијенале је организовано у две категорије, узраст од петог до осмог рзреда, и средњошколски узраст. При погледу на пристигле радове, зрелост која се уочава код најмлађих учесника и богатство колорита код свих аутора, владање композицијом, формом, дубином, атмосфером, светлом, избор тема, слобода израза која из лакоће дечијег потеза не једном прелази у неочекивано зрео резултат, одаје генерално утисак да је реч о неком одраслом аутору. Део пејзажа аутора старијег узраста задивљује умећем и сигурношћу а понека апстрактна композиција, маниристичка слобода или поп арт игра, импресионирају толико да једноставно морате да се запитате ко су та деца која су тако нетакнуто развила своје таленте и истовремено честитате родитељима, наставницима и професорима што су их подстакли, инспирисали, научили и довољно сачували да ништа не поремети тај јединствени дар.
Мр Бранислав Михајлов, дипл. историчар уметности,
у Београду децембра 2024.
На 1. Дечјем бијеналу акварела Нови Сад 2024. публика је изгласала радове следећих ученика као најбоље:
У категорији основне школе:
1. награда Оливера Живковић, Бачка Паланка
2. награда Лазар Радовић, Нови Сад
3. награда Сара Прошић, Бачка Паланка
Награда ликовном педагогу за колекцију радова у категорији основне школе додељује жири: Бојану Лазов, ОШ “Војислав Вока Савић”, Лазаревац;
Дечје бијенале акварела Нови Сад настало је из жеље да се широј публици представе млади таленти, као и рад ликовних педагога, чији велики ентузијазам, и квалитет који произилази из тога, често остају незапажени.
Акварел техника, или како је у школи зовемо “водене боје”, доступна је свима, и повод нам је да овом манифестацијом, за коју се надамо да ће постати традиционална, развијамо како будуће уметнике, и креативно размишљање уопште, тако и будућу ликовну публику. Надамо се да ће рана креативна искуства кроз овај успех, дељење, сусретање са вршњацима који слично размишљају и стварају, можда и први сусрет са широм публиком и њеним реакцијама, оплеменити одрастање и живот деце у Србији, и да ће љубав према уметничком изразу постати његов саставни део.
1. Дечје бијенале акварела, на које је стигло више стотина радова из целе Србије, кроз шароликост ликовних рукописа и стилова, избора мотива као одговора на широко задату тему бијенала “Свет око мене”, пружа нам слику богатства дечјег виђења света који их окружује, од шаренила и идиле природе, до сивила и дистопије града, од интимног аутопортрета, преко разигране, скоро апстрактне форме, понекад сличне арабески, па све до често наивно дечје, али љупко искрене симболике и метафоре.
Оливера Попов,
ко-аутор бијенала
На 1. Дечјем бијеналу акварела Нови Сад 2024. публика је изгласала радове следећих ученика као најбоље:
У категорији средње школе:
1. награда Вукашин Секулић, Ужице
2. награда Калина Оро, Нови Сад
3. награда Јулија Симић, Београд
Награде ликовном педагогу за колекцију радова у категорији средње школе додељује жири: Јелени Гускић-Петровић и Маријани Тодоровић, Уметничка школа, Ужице;
Похвала за колекцију: Марија Ђурић, Миљана Митровић и Данијела Ћушић, Школа за дизајн, Београд.
Остави коментар