event_note Концерт
05.11.2024 - 05.11.2024 access_time 19.00

Концерт ансамбла „Universo“ 5. новембра у Свечаној сали Градске куће

location_on Друга локација: Свечана сала Градске куће
event_note Концерт
05.11.2024 - 05.11.2024 access_time 19.00

Концерт ансамбла „Universo“ 5. новембра у Свечаној сали Градске куће

location_on Друга локација: Свечана сала Градске куће

У оквиру програма музичке редакције Културног центра Новог Сада биће уприличен концерт ансамбла Universo. Састав чине Марија Васић – флаута, Сандра Катић – флаута, Ксенија Мијатовић Кором – флаута и Дина Шуклар Wiesike – клавир. На програму ће се изводити дела Л. Мојзеа, Ж. Кастереда, Е. Харта, Х. Бефтинка и А. Розмана. Концерт ће бити одржан у Свечаној сали Градске куће у уторак, 5. новембра 2024. са почетком у 19 часова.

Улаз је слободан!

Добро дошли!

Ансамбл Universo

БИОГРАФИЈЕ

Ансамбл Universo нестандардног је састава – чине га три флаутисткиње и једна пијанисткиња: Марија Васић, Сандра Катић, Ксенија Мијатовић Кором и Дина Шуклар Wiesike. Universo је основан 2020. године са идејом да публици представи све инструменте из породице флаута употпуњене клавирским звуком, а израстао је из дугогодишње сарадње чланица у оквиру других састава. Овај камерни састав са једнаким ентузијазмом изводи дела домаћих и страних аутора XX и XXI века, од којих су нека написана управо за ансамбл Universo. Током претходне четири године, Universo је наступао у разним градовима Србије промовишући савремену музику, а један од њихових пројеката био је и циклус едукативних концерата Universo кроз Нови Сад који је био намењен најмлађим Новосађанима – деци вртићког и основношколског узраста. Ансамбл чине четири врсне уметнице које делују у Новом Саду, редовно запослене у Оркестру опере Српског народног позоришта, на Академији уметности у Новом Саду и Музичкој школи “Исидор Бајић”, а познате широј јавности као оркестарски музичари, чланице других камерних састава и организатори појединих сегмената музичког живота у Новом Саду.

Марија Васић рођена је 1978. у Новом Саду, где је завршила нижу и средњу Музичку школу “Исидор Бајић” у класама проф. Радмиле Ракин Мартиновић и Јасне Марковић. На Академији уметности у Новом Саду дипломирала је у класи проф. Маријана Егића, а потом на одсеку за камерну музику завршила је специјалистичке студије у класи проф. Соње Антунић. Током школовања освојила је бројне награде на републичким и међународним такмичењима као солиста и чланица камерних ансамбала.

Од 2003. године запослена је у Оркестру Опере Српског народног позоришта у Новом Саду, а од 2008. је и стални члан Војвођанског симфонијског оркестра. Натупала је са Зрењанинском филхармонијом, Зрењанинским камерним оркестром, Војвођанским камерним оркестром, оркестром „Орфелин”, Црногорским симфонијским оркестром, Оркестром за мир (Италија 2017).

Сандра Катић рођена је у Сремској Митровици где је стекла основно образовање и завршила нижу музичку школу „Петар Кранчевић“ у класи проф. Ирене Милић (одсек флаута). Средњу музичку школу „Исидор Бајић“ завршила је у класи проф. Радмиле Ракин-Мартиновић, а на Академији уметности у Новом Саду дипломирала је у класи проф. Лауре Леваи-Аксин. Током школовања, као солиста, освајала је бројне прве награде на републичким и међународним такмичењима. Била је члан различитих камерних састава (Метатонија, Нектарија) и том приликом свирала је ауторска дела композитора: Ливије Гуцуљ, Немање Нешића, Јасмине Митрушић, Нере Мораитике, Александре Вребалов, Мирослава Штаткића, Стевана Дивјаковића… Учествовала је на снимању ЦД-а Бориса Ковача. Током педагошког рада у музичкој школи „Исидор Бајић“ камерни састави којима је предавала постигли су значајне резултате. Годинама је била члан оркестра и сарађивала са Куд „Шафарик“. Од 1997. године стални је члан Опере СНП-а где је имала прилику да сарађује са
многобројним домаћим и иностраним диригентима, стекавши тако богат оперски и балетски репертоар.

Ксенија Мијатовић Кором је рођена 1982. године у Сомбору, где је завршила основну музичку школу „Петар Коњовић“ у класи Анице Сокола. Године 1997. уписала је средњу музичку школу „Исидор Бајић“ у Новом Саду у класи Александра Ђурића. Између 1995. и 2001. године, учествовала је на многим такмичењима, са запаженим резултатима: III награда на такмичењу „Петар Коњовић“ (Београд), Специјална награда на Републичком такмичењу (Београд), III награда на Међународном такмичењу камерних састава (Балашиђармат – Мађарска), као и низ првих награда на разним фестивалима у држави. Такође је добитник повеље „Новосадски анђели“ и награде Покрајинског секретаријата за културу. Свирала је у великом броју камерних састава, са којима је такође постигла изузетан успех. Као солиста наступила је са средњошколским симфонијским оркестром поводом прославе деведесетогодишњице школе „Исидор Бајић“.

Године 2001. уписала је Академију уметности у Новом Саду, у класи Лауре Леваи-Аксин. И током студија остаје активан извођач, те наставља да ниже награде на такмичењима. Најзначајније признање представља I награда (100 бодова) на међународном такмичењу младих музичара у Охриду, „Охридски бисери“. Као концертни извођач наступа у Сомбору, Новом Саду, Београду, Сремској Митровици, Бачкој Паланци… У оквиру традиционалних пројеката Академије уметности, наступила је као солиста уз пратњу Симфонијског оркестра Академије уметности. Снимала је за РТВ Нови Сад. Свирала је и у великом броју камерних састава, од којих се издвајају дувачки квинтет „Квартет“ и трио „Позитив“. Као члан ових ансамбала освојила је низ I награда, од којих се издваја I награда са триом „Позитив“ на Међународном такмичењу „Citta di Padova“ 2004. године, где су били веома запажени и добили прилику да свирају целовечерњи концерт 2005. године у Падови.

Године 2007. добила је сертификат „Associated Board of Royal Schools of Music“ за инструктора флауте за Југоисточну Европу. Положила је испит из камерне музике (Адванцед Левел) који организује Associated Board of Royal Schools of Music (Велика Британија). Похађала је мајсторске курсеве код Михаела Мартина Кофлера (Аустрија), Софи Шерије (Француска), Јаноша Балинта (Мађарска), Ицеша Гергеља (Мађарска), Бориса Превишића (Швајцарска), као и мајсторски курс из камерне музике код професора Норберта Гирлингера (Аустрија) и Боштјана Липовшека (Словенија).

Тренутно ради као професор флауте, камерне музике и читања с листа у Музичкој школи „Исидор Бајић“ у Новом Саду. Њени ученици освојили су преко шестдесет првих награда на међународним, домаћим и републичком такмичењу. Такође, веома су запажени наступи камерних састава на концертима у Норичу (Енглеска) 2008. и 2010. године, у Велењу (Словенија) 2011. године и Темишвару (Румунија) 2014. године. Ради као генерални секретар Међународног такмичења „Anton Eberst“. Са колегиницом Вероником Антуновић Марић основала је Фестивал камерне музике у Новом Саду.

Била је члан оркестра опере Српског народног позоришта у Новом Саду (пиколо флаута) од 2010. до 2012. године. Члан је Војвођанског симфонијског оркестра, оркестра „Орфелин“ (соло флаутиста), трија Хероине (флаута, обоа, клавир) и Новосадског дувачког квинтета. Тренутно је студент докторских студија из камерне музике на Факултету музичке уметности у Београду, у класи проф. Игора Лазића.

Дина Шуклар Wiesike завршила је основну и средњу Музичку школу “Исидор Бајић”, где су јој професорке клавира биле Ивана Брановачки и Милена Апић. Дипломирала је на Академији Уметности у Новом Саду у класи професора Дориана Лељака, а магистрирала на Syracuse University (Њујорк, САД) у класи професора Wei-Yi Yang. Током студија додељене су јој најпрестижније награде оба универзитета, а од најмлађег узраста побеђивала је на националним и интернационалним пијанистичким такмичењима.

Коаутор је уџбеника за основно музичко описмењавање “Музичка научилица”, који је оцењен као “једно од најзначајнијих достигнућа наше клавирске педагогије” (Рита Кинка, Академија Уметности, Нови Сад), “предивно јединствен и ефикасан уџбеник” (Dr. Maria Kotitsa, Regent’s College, London, UK) и “књига какву бих желео да сам имао као дете” (Nicholas Roth, DMA, Drake University, Des Moines, SAD). Редовни је предавач на пијанистичким конференцијама у земљи и иностранству (Немачка, Шпанија, Канада, САД, Велика Британија), као и коаутор и реализатор већег броја семинара за стручно усавршавање клавирских педагога на тему “Имплементација савремених метода и резултата психолошких истраживања у раду са почетницима у оквиру наставе клавира” који је похађало више стотина професора у музичким школама широм Србије. Од јануара 2007. ангажована је као процесуатор диплома и инструктор у представништву ABRSM-a (Association of the Royal Schools of Music) за југоисточну Европу са седиштем у Новом Саду. ABRSM семинаре и едукације које је водила успешно је завршило неколико десетина клавирских педагога из земље и региона, који су сви постали инструктори првог нивоа ABRSM-а.

Готово осамнаест година била је запослена у Музичкој школи “Исидор Бајић” као професор клавира. Њени ученици добитници су великог броја награда (преко седамдесет) на најпрестижнијим домаћим и интернационалним пијанистичким такмичењима. Била је један од иницијатора и координатора размене ученика и професора између Музичке школе “Исидор Бајић”, Goodenough колеџа (Лондон, Велика Британија) и Norwich Music Association (Норич, Велика Британија) у којој је учествовало преко стотину учесника из обе државе, а пројекат је финансијски подржан од стране градова Новог Сада и Норича, као и Европске уније. Запослена је на Академији уметности у Новом Саду као стручни сарадник-корепетитор. Наступала је у Србији, Словенији, Хрватској, Македонији, Италији, Швајцарској, Аустрији, Чешкој, Мађарској, Енглеској, Израелу и САД. Остварила је трајне снимке за РТВ Нови Сад и РТВ Београд.

 

Фото: Oliver Augustinovza

Остави коментар

Ваш коментар ће бити проверен пре објављивања