„Деца од хлеба“ 2024.

22/12/2024

Инклузивна манифестација „Деца од хлеба“ у организацији Културног центра Новог Сада траје од 2022. године. Програм је намењен инклузији особа са оштећеним слухом у културне садржаје кроз различите програме и уметничке дисциплине и изразе: радионице обликовања глине, гипса и дрвета, групне изложбе и инклузивну уметничку колонију. Програм је првенствено намењен особама са оштећеним слухом али и осталим полазницима који желе да уче о визуелним уметностима кроз инклузивни програм.

Наведене активности су реализоване током октобра, новембра и децембра. На „Трибини младих“ су организоване радионице обликовања глине, гипса и дрвета. Радионице су водили академски сликари Бранислав Медаковић и Смиља Кубет. У Ликовном салону су биле организоване радионице калиграфије, такође прилагођене глувонемим особама и особама са оштећеним слухом. Радионице је водила Вера Стојшић Гашпаровски, професор разредне наставе са вишедеценијским искуством у калиграфском педагошком раду уз асистенцију Босанке Радишић. Током новембра у Ликовном салону је организована групна изложба полазника радионица обликовања глине.

У КС „Еђшег“ је 22. 12. 2024. организована трећа по реду инклузивна уметничка колонија „Деца од хлеба“ на којој су заједно стварала деца полазници радионица у КС „Еђшег“, полазници радионица обликовања глине за особе оштећеног слуха, полазници радионица калиграфије за особе оштећеног слуха, пензионери са Грбавице, као и афирмисани уметници. Полазници нашег инклузивног програма „Деца од хлеба“ су особе које имају афинитет према ликовном и креативном изразу без обзира на њихово занимање и узраст. Уметничка колонија је отворена за јавност, тако да и посетиоци имају прилику да се опробају у сликању и осталим уметничким техникама. Циљ нам је да кроз инклузивну уметничку колонију, радионице из различитих ликовних техника активно укључимо социјално маргинализоване групе и учинимо видљивијим њихов допринос укупној културној сцени, као и да их континуирано укључимо у едукативне програме и у креирање културних садржаја и догађаја. Намера нам је да кроз инклузивни програм ујединимо појединце из различитих осетљивих група, организације и институције које се баве вишеструко маргинализованим групама, волонтеризмом и културом.

Програм смо радили у сарадњи са Савезом глувих и наглувих Новог Сада у циљу веће видљивости појединаца и удружења кроз подршку и капацитете Установа културе. Пројекат је подржао Покрајински секретаријат за културу, јавно информисање и односе са верским заједницама Војводине.

Остави коментар

Ваш коментар ће бити проверен пре објављивања