Културни центар Новог Сада данас су посетили Слободан Станковић, директор Културног центра „Пећинци“, археолог Перица Одобашић, кустос музејске јединице „Купиник“ и историчар проф. др Борис Стојковски. На састанку са директором КЦНС Бојаном Панаотовићем представљен је пројекат „Знамените жене Купиника“, који реализује КЦ „Пећинци“, а под покровитељством Покрајинског секретаријата за културу, јавно информисање и односе са верским заједницама и општине Пећинци. Пројекат је осмишљен у циљу промоције Купиника, али и историјских тема које су представљене мештанима три сремска насеља. Наиме, публика у Сремској Митровици, Руми и Купинову била је у прилици да кроз трибинска предавања чује које су то три жене обележиле историју средњег века. Поред професора Бориса Стојковског који је говорио о Барбари Франкопан, предавачи су били професорка Филозофског факултета у Новом Саду Светлана Томин, која је представила живот Ангелине Бранковић, док је археолог Перица Одобашић говорио о Јелени Јакшић.
„Ова предавања интересантна су људима у Срему, али и целој Војводини, јер је тврђава Купиник последњих неколико година врло пријемчива због ископавања која се тренутно раде у циљу обнове тврђаве, која је стара више од петсто година. Ми мислимо да и публика у Новом Саду треба да буде у прилици да чује шта Срем има и упозна ближе наш крај, а све то кроз српску историју“ истакао је директор КЦ „Пећинци“.
Директор КЦНС Бојан Панаотовић изразио је захвалност професору Борису Стојковском, чија је иницијална идеја био овакав састанак и прилика за разговор две културне институције.
„Импресиониран сам радом КЦ „Пећинци“ који, иако из мале средине, има велику свест о важности и значају културе и културних манифестација за одрасле, али и за децу. То само говори да мислите о младима, да се трудите да не буду препуштени искључиво екранима, друштвеним мрежама, од ујутро до увече, који су велики изазов, у сваком смислу за нашу децу. Управо зато сам импресиониран програмима које имате у вашем културном центру“ рекао је Панаотовић и додао да би управо из тих разлога желео да се два центра културе повежу и интезивирају сарадњу, афирмишући садржај једни других.
„Добро је да се упознајемо, сарађујемо, да не живимо као изолована острва, и да радимо у прилог афирмацији наше културе и у служби нашег народа који дуго трпи разне притиске, ратове, проблеме, и да се на тај начин изборимо за опстанак тог истог народа и културе која свакако, у најбољем смислу, представља моћно оруђе за афирмацију и одбрану наших интереса.
Наша установа се труди да својим програмом чува културу сећања, и да путем нашег Јутјуб канала заинтересујемо најширу публику, посебно ону млађу, нудећи им различите садржаје, али и да их подстакнемо да читају и врате се књизи, коју Јутјуб не може да замени“ нагласио је Панаотовић.
На састанку је истакнуто да се кроз пројекат „Знамените жене Купиника“ то место враћа на велика врата у историјске књиге, у науку, али и међу обичан народ, који је изузетно заинтересован и радује се сваком програму, путем ког ближе упознаје историју своје земље. Посебан значај овог програма јесте и то што је посвећен женама, које су некако увек у сенци својих супруга, синова и нису у жижи интересовања, а ове три жене којима су посвећена предавања свакако су својим делима заслужиле пажњу.
Остави коментар