Предавање др Бориса Стојковског на тему „Жене у средњем веку: српске земље. Први деo – Приморје и Боснаˮ (27. 12. 2022) можете погледати на нашем Јутјуб каналу.
Последња овогодишња трибина др Бориса Стојковског наставак је приче о женама у средњем веку, овог пута у српским земљама, што предавач оцењује као „нарочит изазовˮ с обзиром на то да ово питање прати недостатак историјских извора, посебно када је реч о Србији и Босни. Приморје и Босна централна су тема самог предавања, с акцентом на Дубровнику и Котору, као и уз помињање других репрезентативних градова попут Скадра и Будве. Др Стојковски најпре прави својеврсни методолошки увод, како би, у складу са властитом вокацијом, објаснио чиме историчари располажу када је реч о истраживању грађе за овакву тему. Потом, како је био обичај и на ранијим трибинама, гледаоцима је предочен положај средњовековних жена од највиших до најнижих друштвених сталежа.
Др Стојковски напомиње да је упадљиво како су владари и владарке као по правилу „изузети из одредаба приватног праваˮ, што потврђује неупитну тезу о томе да су „средњовековна друштва као таква строго хијерархијски структуриранаˮ. У Дубровнику и Котору постоје јасни показатељи женске позиције у доминантно патријархално устројеном друштву, уз извесне нијансе и разлике које др Стојковски истиче говорећи о владаркама, монахињама свих редова, дојиљама, бабицама, трговкињама, слушкињама, а на крају и о проституткама и робињама. За Босну је неспорна чињеница да је „улога жене у босанском друштву била минорнаˮ, али постоје и трагови о нарочитим владаркама којима др Стојковски у завршници трибине посвећује посебну пажњу, те оставља особен допринос у расветљавању важних историјских личности какве су биле Јелисавета Котроманић, Јелена Груба, Јелена Нелипчић, Јелена Лазаревић (прецизније Балшић, односно Хранић) и, на концу, Катарина Косача.
Остави коментар