Предавање политичког аналитичара Лазара Слепчева на тему „Портрети: Вилхелм фон Хумболт“ (28. 3. 2022) можете погледати на нашем Јутјуб каналу.
Трибином о животној и интелектуалној биографији Вилхелма фон Хумболта, Лазар Слепчев наставља причу о политичкој теорији, филозофији политике и идеолошким расправама, напомињући да ново предавање о либералној теорији представља прелазак с острва на континент, али да то не значи разлаз са дотадашњим наслеђем, већ додатно учвршћивање либералне теорије коју су развијали мислиоци с британског острва. Вилхелм фон Хумболт био је немачки хуманиста, филолог – лингвиста, филозоф, који је, заједно с братом Александром, познатим природњаком, искористио прилику да стекне најбоље образовање. Дружио се с Кантом, Гетеом, Шилером, био је министар образовања, а једна од његових највећих заслуга јесте реформа школства. Увео је институцију гимназије, односно, средњошколског образовања, које се може поредити с садашњом класичном гимназијом и основао Универзитет у Берлину, који данас носи његово име. Хумболт је предано проучавао генезу европских језика, нарочито баскијског, и један је од првих европских лингвиста који је идентификовао језик као целовит систем заснован на чврстим правилима.
Лазар Слепчев наводи да је његово најзначајније дело „Идеје за покушај одређивања граница делотворности државе“ расправа која је одредила целокупност промишљања и интелектуалног деловања у Европи тог доба. Реч је о књизи невеликог обима, посвећеној људској слободи, односно, слободи појединца. Хумболт је указао на значај околине за самоостварење појединца, али и на неопходност истраживања сврхе државе. У том периоду почела је да слаби идеја француске револуције због „радикалног карактера“ и оног што је у њој препознато као „терористичко“ и „злочиначко“. Хумболт је сматрао да не постоји ништа што би држави дало за право да утиче на слободу појединца и да је слобода први услов за обликовање човека.
Остави коментар