У четвртак 5. децембра у клубу „Трибина младих“ Културног центра Новог Сада, одржана је промоција другог дела романа др Нелета Карајлића „Солунска 28 – о пријатељству и издаји“. Модератор је била Александра Живановић.
Карајлић је непосредно уочи промоције, заједно са директором КЦНС, Бојаном Панаотовићем, био гост на пријему у Градској кући који је приредио градоначелник Новог Сада, Милош Вучевић.
У препуном клубу „Трибина младих“, Карајлић је промоцију свог другог романа започео освртом на недавно добијену књижевну награду која носи име омиљеног писца многих генерација, Моме Капора. Награда му је уручена за први роман под насловом „Солунска 28 – о новцу и страстима“.
– Велика ми је част што сам добитник награде која носи име Моме Капора кога сам, нажалост, упознао тек у његовим позним годинама. Он је неко ко није излазио из моје куће откако је почео да пише: читали су га моји родитељи, читамо га и ја и моја деца. Његов стил писања је непревазиђен и то је мој недостижни идеал – рекао је популарни Неле.
Наставио је опаском да ретко, иначе, добија награде и да му је највеће признање када га зауставе на улици и кажу да су одрасли уз његову музику. Он обично одговори: „Тежак је то живот био.“
-Други разлог који ме чини срећним због награде „Момо Капор“ је тај што ју је пре мене добио Петер Хандке, па ја контам да ко добије награду Капорову, ваљда му је следећа Нобелова – објаснио је Карајлић уз општи смех и одобравање публике.
Говорећи о својој другој књизи „Солунска 28“ рекао је да она говори о пријатељству и издаји, али на неки начин представља и елегију о љубави међу људима, према Богу и према идеји. Тема књиге је период после Другог светског рата који је почео једним јутром 6. априла 1941. године које је променило све.
– Цела идеја о „Солунској 28“ настала је у мојој глави 1992. године када сам дошао у Београд и када је моја рођака рекла да ја не треба да тражим стан за изнајмљивање у Београду, јер постоји кућа на Дорћолу чији сам ја власник –подсетио је Карајлић.
Касније је схватио да је власник 7/32 делова те куће. Поента: Нелету је та кућа представљала инспирацију, јер је знао да она у том тренутку има 90 година. Занимљиво му је било само да замисли шта су она и њени укућани проживели током тих девет деценија.
-Прорадила је моја машта. Ја сам тој кући тада обећао да ћу о њој написати роман и ево испунио сам обећање. Када сам дошао код мог издавача у „Лагуни“ са идејом о „Солунској“ већ сам имао ту „карте бланш“, јер сам код њега већ објавио роман „Фајронт у Сарајеву“ који је продат у великом тиражу – рекао је Карајлић.
Он је открио и да се у обе књиге, знајући да не сме да изневери читаочево поверење, држао историјских факата, укључујући и историјске личности, а уз консултације са пријатељима историчарима. То није био лаган посао, јер како је рекао аутор, тематика Другог светског рата код нас још није историографски обрађена, а нарочито је пуно непознаница о победнику тог рата – Брозу.
Др Неле Карајлић за наредну годину планира и трећу књигу како би заокружио своју трилогију о кући у Солунској 28. Поднаслов ће се, кроз шалу је изјавио, односити на – секс, дрогу и рокенрол, јер ће радња бити смештена у деведесете године двадесетог века.
Остави коментар