Време: 10–30. новембар 2023.
Место: Галерија Facultad des Bellas Artes, Мадрид, Шпанија
Назив изложбе: „Камен – папир – маказе 5”
Уметници из Мадрида: VIKTOR ALBA, FERNANDO DAZA, ALBA ESCAIO, GUILLERMO LATORRE
PLAZA, SILVIA LERIN, LUCIA LOREN, RODRIGO MARTIN, MARIJA ORTEGA ESTEPA, НИКОЛА СРДАВКОВИЋ, АНА ЗДРАВКОВИЋ
Уметници из Новог Сада: ДАНИЦА БИЋАНИЋ, ЈАСНА ГУЛАН РУЖИЋ, ГОРАН ДЕСПОТОВСКИ, ЈЕЛЕНА ЂУРИЋ, ЛАЗАР МАРКОВИЋ, НЕБОЈША ЛАЗИЋ, МОНИКА СИГЕТИ, ЈЕЛЕНА СРЕДАНОВИЋ, ДАНИЛО ВУКСАНОВИЋ, ДАНИЈЕЛ БАБИЋ
Кустоси: Маја Ердељанин и Бегона Рамос
Продуценти: Културни центар Новог Сада, Asociacion Cultural Hispano Serbia „Ivo Andrić” (Мадрид), Facultad de Bellas Artes (Мадрид)
Почетком новембра 2023. године реализован је други део уметничке размене између Србије и Шпаније. У галерији Академије уметности у Мадриду представљено је десет новосадских уметника и уметница заједно са њихових десет колега и колегиница из Мадрида. Пред отварање изложбе пројектована је видео-презентација претходног сусрета уметника из Шпаније и Србије, одржаног у Новом Саду, а затим су, кроз разговор и видео-презентацију, свој рад публици представили присутни новосадски аутори Јелена Ђурић, Јасна Гулан Ружић и Небојша Лазић. Изложбу су отворили амбасадорка Србије у Мадриду Катарина Лалић-Смајевић, председник Хиспано-српског културног удружења „Иво Андрић” Прокопије Постоловић и уредница ликовног програма Малог ликовног салона и Арт линкса Маја Ердељанин. Након отварања, деканка за међународну размену Академије уметности у Мадриду провела је присутне кроз просторије за рад са студентима и упознала их са радом академије.
Изложба „Камен – папир – маказе 5“ реализована је по пети пут у оквиру другог дела седмог издања пројекта уметничке размене „Арт линкс“. Претходне верзије ове изложбе приређене су у аустријском граду Холабруну (2018), у Дортмунду (2019) и Љубљани (2021) и у СКЦ „Фабрика” у Новом Саду (2022). Поставку су и овај пут модификовали и од предходних учинили различитом захтеви галеријског простора и кустоска концепција. Као у СКЦ „Фабрика”, и у Галерији Академије уметности у Мадриду конципирана је као низ дијалога радова уметника из Шпаније и Србије.
Десет парова уметника из две земље, две различите културе и уметничке сцене, представљени су кроз радове на папиру, од папира, уз употребу камена или маказа: цртежи, колажи, литографија, објекти… Овакав приступ одабран је јер се тема изложбе с једне стране односи на коришћени материјал, а са друге стране пореди живот и уметност са познатом игром, као и са мање забавним и сложеним појавама попут: питања моћи, (не)правде, доношења одлука у кризним ситуацијама, фактора среће или постојања „више силе” која понекад превагне над вештином и напорним радом, и уопште чини равнотежу коју често сами нарушавамо.
Сама игра „Камен – папир – маказе” игра се удвоје, постоје три симбола које играчи формирају својим шакама: песница за камен, испружена шака за папир и два пружена прста за маказе. Сваки од та три елемента јачи је од једног и слабији од другог. Фактор среће или успешне психолошке процене противника утиче на одабир симбола које играчи показују. Због своје насумичности често се одабира и као фер метод доношења непристрасних одлука уместо бацања новчића или извлачења сламки.
Теме, концепције и приступ материјалу уметника представљених на овој изложби такође се могу сагледати у паровима. Њихови лични креативни изрази надопуњују се и супротстављају један другом, решавају одређене ликовне проблеме или отварају нова питања. Сваки аутор је на аутентичан начин несумњиво нашао „прави одговор“: једнима је папир био најпогоднија подлога за обраду одређене теме, док је другима сам контакт са папиром као материјалом био извор нових ликовних решења.
Остави коментар