PROJEKAT ARTEMIDA – NOVO KOSMIČKO POGLAVLJE ČOVEČANSTVA

11/12/2024

Autor: dr Rastislav Stojsavljević, profesor geopolitike

 

Projekat Artemida (Artemis) je najnoviji plan NASA za istraživanje Meseca, koji ima za cilj da vrati ljude na Mesec ali i da postavi osnove za buduća istraživanja Marsa i drugih delova Sunčevog sistema. Ovaj projekat nije samo tehnički izazov, već i duboko značajan korak za istraživanje svemira, jer podrazumeva nove korake u oblasti ljudskih svemirskih letova, kao i razvoj novih tehnologija. Projekat je nazvan po Artemidi, drevnoj grčkoj boginji Meseca, koja je takođe bila zaštitnica lovaca, dece i prirode.

Ciljevi projekta Artemida su višestruki i obuhvataju povratak ljudi na Mesec, ali sa novim tehnološkim pristupom i većom održivošću. Prvi put od Apola 17, koji je sleteo na Mesec 1972. godine, NASA planira da pošalje astronaute na Mesec. Prva žena i ostalih 11 muškaraca će sleteti na lunarni južni pol, što će omogućiti nova istraživanja.

Projekat podrazumeva izgradnju dugoročnih objekata na Mesecu, kao što je lunarna baza, koja će biti korišćena za naučna istraživanja i kao polazna tačka za buduće misije na Mars. Ono što je novina jeste i tzv. „lunarna kapija“. Program podrazumeva izgradnju orbitalne stanice, takozvanog „Lunarnog portala“ (Gateway), koji će služiti kao stanica za pripremu za misije ka Mesečevoj površini i budućim putovanjima na Mars.

Projekat Artemida se sastoji od više ključnih komponenti koje se odnose na rakete, svemirske letelice i infrastrukturu. Raketa SLS je ključna komponenta za slanje astronauta i tereta na Mesec. Ona je najmoćnija raketa koja je ikada izgrađena i ima sposobnost da izvede letove ka dubokom svemiru. Raketa SLS će biti korištena za lansiranje svemirskih letelica kao što je Orion, kao i drugih elemenata lunarnog programa.

Orion je svemirska letelica koja će nositi astronaute do Meseca. Ona je razvijena za duboke svemirske letove i ima kapacitet da nosi četiri astronauta. Letelica Orion će biti lansirana sa raketom SLS i imaće mogućnost da ostane u svemiru dugo vremena, što je neophodno za misije koje traju nedeljama ili mesecima.

Lunarni portal je orbitalna stanica koja će biti smeštena na orbiti Meseca. Ova stanica će služiti kao polazna tačka za misije na Mesečevu površinu, ali i kao odskočna daska za buduće misije na Mars. Portal će biti ključan za održive lunarne misije i pomoći će u obavljanju naučnih istraživanja iz orbite.

U okviru projekta NASA takođe razvija nove tehnologije za transport na Mesec, kao što su lunarne kapsule i robotski transport. Ova transportna sredstva će biti korišćena za prevoz astronauta na Mesec i iz njega, kao i za postavljanje infrastrukture na lunarnoj površini, kao što su naučne stanice i skladišta.

NASA razmatra i razvoj lunarnog rovera koji će biti korišćen za istraživanje Meseca i za lunarne ekspedicije. Pored toga, planira se izgradnja baze na Mesecu koja će omogućiti astronautima da žive i rade na Mesečevoj površini duže vreme.

Projekat Artemida ima nekoliko faza, a prva faza koja je obavljena ove godine je Artemida 1, kontrolisani let bez posade koji je testirao rakete i svemirske letelice. Prva misija sa ljudskom posadom biće Artemida 2, koja će uključivati let u orbitu oko Meseca, ali bez sletanja na površinu. Misija Artemida 3 će biti prvi let sa astronautima koji će sleteti na Mesec.

Artemida 2 će biti prva misija koja će poslati astronaute na Mesec. LJudska posada će leteti u orbitu oko Meseca, ali neće sleteti na Mesečevu površinu. Ova misija će omogućiti testiranje sistema za podršku životu i drugih kritičnih tehnologija za buduće misije. Najnoviji datum za ovu misiju je kraj 2025. godine.

Artemida 3 će biti prva misija koja će sleteti na Mesec, sa posadom koja će uključivati prvu ženu i 11 muškaraca. Misija će imati za cilj da sleti na lunarni južni pol, gde će se izvoditi naučna istraživanja. Najnoviji datum za ovu misiju je kraj 2026. godine.

Projekat Artemida uključuje i saradnju sa brojnim međunarodnim partnerima, uključujući Evropsku svemirsku agenciju (ESA), Kanadsku svemirsku agenciju (CSA) i druge zemlje. Oni će pružiti tehnologije, kao što su robotski rukavi i namenski svemirski moduli, koji će biti integrisani u program.

Artemidin sporazum je međunarodni sporazum koji je NASA razvila kao deo svog programa Artemida. Sporazum je usmeren na promovisanje međunarodne saradnje u istraživanju Meseca i dubokog svemira, sa posebnim fokusom na održivost i mirno korišćenje svemirskih resursa. Potpisali su ga različiti zemaljski partneri koji učestvuju u svemirskim misijama, uključujući Evropsku svemirsku agenciju (ESA), Kanadsku svemirsku agenciju (CSA), Japansku svemirsku agenciju (JAKSA) i druge.

Sporazum podstiče saradnju između zemalja koje učestvuju u svemirskim misijama, naročito onim koje se odnose na program Artemida i istraživanje Meseca, ali i drugih svemirskih ciljeva. Prema sporazumu, svi potpisnici obavezuju se da će se pridržavati principa mirnog korišćenja svemirskih resursa i izbjegavati bilo kakve konflikte ili militarizaciju svemira. Sporazum naglašava važnost transparentnosti u svim aspektima svemirskih aktivnosti, uključujući razmenu podataka, naučne rezultate i napredak u svemirskim misijama. Sporazum se poziva na poštovanje postojećih međunarodnih zakona koji regulišu aktivnosti u svemiru, kao što je Sporazum o svemirskim aktivnostima iz 1967. godine (Outer Space Treaty). Svi potpisnici se obavezuju da će delovati u skladu s međunarodnim pravom i poštovati bezbednost svemirskih aktivnosti.

Sporazum jasno definiše da svemirski resursi, kao što su minerali i voda sa Meseca, treba da budu iskorišćeni za mirne svrhe i za korist čovečanstva, a ne za nacionalne ili ekonomske koristi jedne zemlje. Ova komponenta takođe podrazumeva razvoj tehnologija koje će omogućiti održivo iskorišćavanje resursa, kao i njihovo korišćenje za istraživanje i razvoj u svemirskim misijama. Sporazum ističe značaj razmene naučnih podataka i podstiče potpisnike da dele podatke koji se prikupljaju tokom istraživanja, kako bi se ubrzao napredak i obezbedila transparentnost. Ovo pomaže u izgradnji globalnog znanja o Mesecu, dubokom svemiru i drugim svemirskim objektima. Potpisnici su obavezni da obaveštavaju međunarodnu zajednicu o svojim svemirskim aktivnostima, kako bi se izbegli sukobi i obezbedila transparentnost u operacijama, kao i korišćenju resursa. Sporazum promoviše otvorenost u svemirskim istraživanjima i aktivnostima, što uključuje razmenu informacija i koordinaciju između zemalja koje učestvuju u programu. Sporazum navodi važnost minimiziranja rizika od zagađenja svemirskog okruženja i Meseca. Takođe, važno je zaštititi svemirsku životnu sredinu od potencijalno štetnih posledica koji mogu nastati kao rezultat ljudskih aktivnosti. Stoga se propisuju smernice za odgovorno i održivo upravljanje svemirskim resursima i aktivnostima. Potpisnici su obavezni da koordiniraju svoje aktivnosti u svemiru, uključujući zajedničke operacije i istraživanja, kako bi izbegli nepotrebne sukobe i dugoročno unapredili svemirske misije. Koordinacija će takođe omogućiti racionalno korišćenje resursa i jačanje međunarodne saradnje. Artemidin sporazum potpisan je 13. oktobra 2020. godine.

Interesantno je da Rusija i Kina nisu potpisnice ovog sporazuma, ali su ove dve države 2017. godine potpisale sporazum o zajedničkom razvoju svemirskih istraživanja, koji obuhvata projekte kao što su zajedničke lunarne misije i razvoj svemirske tehnologije.

Indija je već započela svoj svemirski program s ambicioznim misijama koje se odnose na Mesec. Posle uspešnog lansiranja svemirske letelice Čandrajan 1 (2008) koja je otkrila vodu na Mesecu, Indija je nastavila svoj rad na programu Čandrajan. Čandrajan 2 (2019. godine) bila je neuspešna misija koja je imala za cilj sletanje na južni pol Meseca, ali su dobijeni vredni podaci.

Japan preko svoje svemirske agencije JAKSA takođe ima planove za istraživanje Meseca, sa nekim ambicioznim misijama. SLIM (Smart Lander for Investigating Moon) je planirana misija koja će biti poslata na Mesec da istraži lunarnu površinu i razmatra mogućnosti za buduće svemirske letove i iskorišćavanje resursa.

Od ostalih država koje planiraju misije na Mesec potrebno je izdvojiti Izrael, Ujedinjene Arapske Emirate, Brazil i Novi Zeland.

Ostavi komentar

Vaš komentar će biti proveren pre objavljivanja