Маратонци трче почасни круг 1982
Маратонци трче почасни круг
Драма
23. апр. 19:00
дин
Радња је смештена у малу српској паланку. 1935. године, после атентата на краља Александра у Марсеју.
Породица Топаловић има пет генерација мушкараца, који се баве продајом погребне опреме и гробарским послом и свађају око наследства управо преминулог Пантелије Топаловића, оснивача породичне погребне фирме.
Најмлађи члан породице, Мирко, има намере да остави породични посао и да се бави нечим "часнијим"; такође, желео би да се венча са Кристином, која га не воли. Њен отац, Били Питон послује са породицом Топаловић, тако што ископава и продаје им старе сандуке, које Топаловићи прелакирају и продају као нове. И Били је заинтересован да дође до Пантелијиног наследства или пара које му Топаловићи дугују, због чега наговара Мирка да се покаже као "човек" и да узме свој део наследства, пре него ожени Кристину. Кристина је заљубљена у Ђенку најбољег Мирковог друга, филмаџију који је изнад малограђанског морала. Последња сцена је почетак коначног обрачуна измежу Билијеве породице и породице Топаловић...
Дигитално рестаурисан филм “Маратонци трче почасни круг” је премијерно приказан 20. априла у Југословенској кинотеци. “Маратонци трче почасни круг” је класик југословенске кинематографије, снимљен 1982. године у режији Слободана Шијана. “Маратонци” су дигитализовани у оквиру пројекта ВИП Кинотека.
Пројекат "Вип Кинотека", у оквиру кога се приказује овај филм заједно потписују Југословенска кинотека и Vip mobile. Пројекат омогућује да класици српске и југословенске филмске продукције дођу пред нашу стару или неку потпуно нову публику, која ће се на најбољи могући начин, посредством висококвалитетних рестаурисаних и дигитализованих копија, можда први пут срести са одабраним сјајним филмовима из историје домаће филмске продукције. Дигиталне рестаурације подразумевају висок стандард квалитета, у чему у целом региону непорециво предњачи Одељење дигиталне рестаурације Југословенске кинотеке.
За прву прилику припремљено је 10 одабраних филмова, а у наредној фази очекује се преко 100.
Партнер пројекта у Новом Саду је Културни центар Новог Сада.
Режисер:
Слободан Шијан
Сценариста:
Душан Ковачевић
Глумци:
Богдан Диклић, Јелисавета Сека Сабљић, Зоран Радмиловић, Бора Тодоровић, Мија Алексић, Данило Бата Стојковић, Павле Вуjисић
Трајање:
92 мин
Земља порекла:
Srbija