event_note Izložba
16.01.2024 - 04.02.2024 access_time 19.00

Multimedijalna izložba „Sećaj se zauvek: Aleksandar Tišma“ od 16. januara u Likovnom salonu KCNS

location_on Likovni salon KCNS
event_note Izložba
16.01.2024 - 04.02.2024 access_time 19.00

Multimedijalna izložba „Sećaj se zauvek: Aleksandar Tišma“ od 16. januara u Likovnom salonu KCNS

location_on Likovni salon KCNS

Izložba „Sećaj se zauvek: Aleksandar Tišmaautorke Mirjane Frau Gardinovački i organizatorke Milene Graovac biće otvorena u utorak, 16. januara, u Likovnom salonu KCNS u 19.00 časova i moći će da se pogleda do 30. januara. Izložba je prilagođena slepim i slabovidim osobama. 

„Sećaj se zauvek: Aleksandar Tišma“ je multimedijalno-dokumentarna izložba organizovana u okviru Manifestacije „Ledena tišina“ povodom stogodišnjice rođenja Aleksandra Tišme, jednog od najznačajnijih pisaca 20. i 21. veka, sa izuzetnom recepcijom u svetskoj književnosti.

Dvonedeljni program uveličaće i sledeći programi:

16. januar 2024.

10.0013.00

Društvo književnika Vojvodine

Braće Ribnikar 5, Novi Sad

Otkrivanje murala Aleksandra Tišme

Autor murala: Uglješa Colić, akademski slikar

17. januar 2024.

19.00

Bioskop Kulturnog centra Novog Sada

„Život je lep“, projekcija igranog filma

21.00

„Tragovi crne devojke“, projekcija igranog filma

24. januar 2024.

19.00

Klub „Tribina mladih“ KCNS

Javni čas književnosti

Zlo se ne guši ćutanjem

Predavač: dr Ruža Perunović

25. januar 2024.

19.30

Srpsko narodno pozorište

Scena „Pera Dobrinović“

„Upotreba čoveka“

Reditelj: Boris Liješević
Prema romanu Aleksandra Tišme
Koprodukcija: Novi tvrđava teatar, Novosadsko pozorište (Ujvideki Szinhaz), Budva grad teatar, East West centar Sarajevo

26. januar 2024.

19.00

Digitalni omladinski centar

Vojvode putnika 1, Novi Sad

Čitalački klub: „Upotreba čoveka“ Aleksandra Tišme

Moderator: msr Vladimir Papić

29. januar 2024.

Likovni salon KCNS

Radionica dr Gordane Todorić

 

Jevrejstvo, kome je i sâm rođenjem pripadao sa majčine strane, i Holokaust dominantne su teme u pripovetkama i romanima Aleksandra Tišme. To su dela sa kojima je pisac doživeo svoj književni vrhunac i koja su ovenčana brojnim nagradama. Upravo su dela koja tematizuju nemile događaje sa novosadskih ulica 1942, gde se kao dominantne javljaju teme zla u „civilizovanom” čoveku i svetu – prevedena na 22 svetska jezika, čime je Tišma postao cenjen i čitan i van srpskog i jugoslovenskog kulturnog prostora, i kojima je Novi Sad, kao grad u kom je Tišma proveo najduži period svog života, stekao slavu multikulturalnog prostora koji je odnegovao eminentnog književnika.

Foto: privatna arhiva Andreja Tišme

 

O autorki izložbe:

Mirjana Frau Gardinovački rođena je u Novom Sadu 1987. godine. Diplomirala je na Odseku za srpsku književnost i jezik Filozofskog fakulteta u Novom Sadu, na kom je za vreme postdiplomskih studija osnovala i uređivala studentski onlajn časopis „Međutim“ – časopis za književnost, umetnost, kulturu i civilizacijska pitanja. Piše poeziju, prozu, književnu kritiku i eseje. Laureat je 32. Festivala mladih pesnika u Zaječaru 2016. godine, gde joj je u maju 2017. godine objavljena poetska zbirka „Puj, pike“ za koju je recenziju i pogovor pisao jedan od najuticajnijih savremenih pesnika – Dejan Aleksić. Dobitnik je Nagrade „Janoš Siveri“ (2011) i Nagrade „Mihailo Kovač“ (2012) za kratku priču u konkurenciji autora do 35 godina. Objavljuje u književnoj periodici („Letopis Matice srpske“, „Polja“, „Gradina“…) i na veb-portalima. Poezija joj je prevođena na nemački, rumunski, mađarski i rusinski jezik, te objavljivana u zbornicima i antologijama („Zbornik savremene lirike Novi Sad – Temišvar“ (Culegerea din lirica contemporană Novi Sad-Timișoara), zbornik na rumunskom jeziku „Novi duhovni most“ (Punte Spirituală Nouă), zbornik „Poezija narodu“, antologija „Pesnici Novog Sada“, antologija „Nevidljiva zebra: novosadska ženska poezija“). Uvrštena je u izbor reprezentativnih stvaralaca novosadske književne scene u okviru specijalnog izdanja časopisa za teoriju i književnost „Polja“ objavljenog na nemačkom jeziku u svrhu promocije srpske književnosti na Međunarodnim sajmovima knjiga u Lajpcigu, Beču i Frankfurtu. Član je Društva novosadskih književnika. Višegodišnji je saradnik Kulturnog centra Novog Sada u organizaciji i realizaciji Međunarodnog festivala proze „Prozefest“. Idejni je tvorac i moderator ciklusa književnih susreta „KCNS knjigomat“.

 

 

Pokrovitelji izložbe:

Xiaomi Srbija, Dr. Techno, Eparhija sremska, Izdavačka kuća „Akademska knjiga”

Ostavi komentar

Vaš komentar će biti proveren pre objavljivanja