Ciklus: PAVILJON MUZIKE
Sreda, 23.novembar u 20 sati
Svečana sala Gradske kuće
Povodom 30 godina umetničkog rada violistkinje Dušice Polovine
KONCERT
DUŠICA POLOVINA, viola
KATARINA RADOJIČIĆ FIREVSKA, klavir
Gost:
DEJAN MLAĐENOVIĆ, viola
PROGRAM:
Đ. Freskobaldi: Tokata za violu i klavir
D. Bortnjanski: Sonatni Alegro za violu i klavir
P. Hindemit: Sonata za violu solo, op. 25 br. 1
R. Šuman: Adađo i Alegro za violu i klavir, op. 70
G. Fore: Posle sna za violu i klavir
S. F. Cincadze: Gruzijski ples za violu i klavir
B. Bartok: Sedam kratkih dueta za dve viole
Đ. Enesko: Koncertni komad za violu i klavir
Dušica Polovina, viola
NJen umetničko – pedagoški razvoj odvijao se na Akademiji umetnosti u Novom Sadu, od 1994. godine, prvo u svojstvu asistenta u klasi profesora Lasla Horvata, potom u svojstvu docenta i vanrednog profesora, a trenutno i redovnog profesora. Posle završenih osnovnih studija viole na Akademiji umetnosti u Novom Sadu, u klasi profesora Lasla Horvata, Dušica Polovina nastavila je svoje usavršavanje na magistarskim i doktorskim umetničkim studijama, na Fakultetu muzičke umetnosti u Beogradu, prvo u klasi profesora Petra Ivanovića, a zatim pod mentorstvom profesora Dejana Mlađenovića. Uporedo se usavršavala na majstorskim kursevima, što je dovelo do redovne kocertne aktivnosti na solističkom planu. Solističke koncerte Dušica Polovina je održala u Novom Sadu, Beogradu, Somboru, Subotici, Zrenjaninu, Sremskoj Mitrovici, Valjevu, Šapcu, Bačkoj Topoli, Novom Kneževcu, Kotoru i Herceg Novom, radeći na afirmaciji viole kao solističkog instrumenta. Snimci sa održanih koncerata sačuvani su na dva promotivna kompakt diska u izdanju Radio Novog Sada.Svestrana orijentacija Dušice Polovine ogleda se u usmerenosti na kamernu muziku i orkestarsko sviranje. Preko dvadeset godina Dušica Polovina bila je vođa deonice viola u kamernim, operskim i simfonijskim orkestrima. Saradnja saznačajnim brojem eminentnih solista i dirigenata, kako domaćih tako iinostranih, formirala ju je u vrsnog orkestarskog muzičara. U tom svojstvuučestvovala je na sledećim festivalima: NOMUS, BEMUS, Ohridsko leto, Budva-grad teatar, Majske večeri i Kotor Art. Usvojstvu člana kamernog ansambla Dušica Polovina ostvarila je gostovanja u Holandiji, Austriji, Francuskoj i Italiji. U periodu od 1999. godine do 2013. godine u klasi Dušice Polovine osnovne studije viole završila su dvadesetdva (22) studenta, a magistarske studije tris tudenta. NJihovo delovanje zapaženo je u vodećim kamernim, operskim isimfoniskim orkestrima kao i u muzičkim školama u Srbiji.Značajan doprinos široj društvenoj zajednci, Dušica Polovina, dala je i učešćemu radu NUN-veća Akademije umetnosti, kao šef Katedre za gudačke instrumentetokom u dva mandata.
Katarina Radojičić Firevski,klavir
Rođena je u Beogradu. Osnovno muzičko obrazovanje stekla je u SMŠ „Davorin Jenko“. Srednje muzičko obrazovanje stekla je u SMŠ „Stanković“. Diplomirala je na odseku za klavir na FMU u Beogradu, u klasi profesorke Mirjane Vukdragović. Naklonost ka kamernom muziciranju pokazala je još u toku školovanja, tako da se po završetku studija posvetila ovoj vrsti muzičke umetnosti. Po završeku studija zapošljava se kao klavirski saradnik u Školi za muzičke talente u Ćupriji, gde je imala priliku da razvije ljubav prema radu sa talentovanom decom. Izuzetno veliki repertoar stekla je svirajući i nastupajući na mnogobrojnim koncertima sa našim poznatim solistima, kolegama profesorima i studentima. Od 1999. godine radi kao viši umetnički saradnik na katedri za gudače na Fakultetu muzičke umetnosti u Beogradu.
Dejan Mlađenović, viola
Završio Srednju muzičku školu „Josip Slavenski“ u klasi prof. Mirjane Ristić, a diplomirao je 1985. i magistrirao 1988. studije viole na Fakultetu muzičke umetnosti u Beogradu, sa najvišom ocenom, u klasi prof. Petra Ivanovića. Na Conservatorie National Superier de Musique u Parizu magistrirao je violu u klasi prof. Žerara Kosea (1990), a stekao je i zvanje magistra kamerne muzike (1991.) u klasi prof. Žana Mujera. Tri i po godine je stipendista francuske vlade.
Dejan Mlađenović je održao više od 150 koncerata sa mnogim značajnim kamernim ansamblima, gudačkim i simfonijskim orkestrima, kao i resitala sa poznatim pijanistima na svim značajnim festivalima širom Srbije, kao i u Franscuskoj, Španiji, Norveškoj, Grčkoj, Italiji, Makedoniji, Rumuniji, Švajcarskoj, Velikoj Britaniji (London – Vigmore Hall, Oxford), Danskoj, i Sjedinjenim američkim državama (John Braun University; Pittsburg State University).
Dejan Mlađenović je redovni profesor viole na Fakultetu muzičke umetnosti Univerziteta umetnosti u Beogradu, a bio je i docent Gudačke katedre na Akademiji umetnosti u Novom Sadu. Dejan Mlađenović je najbolji srpski violista sa velikim ugledom u svetu.
Ostavi komentar