У уводном делу Сунчица Марковић изнела је чињенице везане за рад и продукцију Културног центра Новог Сада, представила редовне и фестивалске програме институције, приближила присутнима десетогодишњи процес кандидатуре града Новог Сада за Европску престоницу културе, као и податак да се у званичном програму ЕПК налази и 12 пројеката Културног центра Новог Сада. Имајући у виду обимност и разноврсност програма које реализује Културни центар Новог Сада, у години када смо Европска престоница културе, покрећемо регионалну иницијативу умрежавања менаџера у култури, размене искустава, програма и интерсекторске сарадње између културних установа, организација, удружења, галерија, појединаца и туристичког сектора (организација, хотела, ресторана, винарија…) како би се на што квалитетнији и разноврснији начин промовисала савремена културна сцена и стваралаштво и створила квалитетнија туристичка понуда у региону.
Конзул Републике Србије у Црној Гори, господин Мићо Роговић, истиче да је Херцег Новом потребно више културних садржаја и дешавања ван летње сезоне у Херцег Новом који има потребе и потенцијала за то. Као пример добре сарадње између културног и туристичког сектора истиче уметничку колонију Херцег-Нови-Сад која ове године прославља свој јубилеј, десетогодишњицу постајања. Нагласио је да наша два града имају одличну сарадњу и да би Нови Сад требало да има традиционалне дане када се представља у Херцег Новом, као и да се Херцег Нови неким континуираним културним програмом представља Новосађанима из године у годину. Манифестације таквог типа привлаче уметнике и ствараоце, што аутоматски поспешује туризам обе земље. Своје излагање закључио је изјавом да туризам може да профитира од културе, а култура самим тим може да нађе боље место и пиједестал који јој заиста и припада.
Татјана Атељевић напомиње да је сарадња овакве врсте од изузетног значаја за град Херцег Нови и за „Херцегфест”, јер искуство Новог Сада као Европске престонице културе може да буде значајно и важно свим градовима у региону, а самим тим и Херцег Новом за унапређење и обогаћивање културних садржаја.
Мирсад Авдић се надовезао на претходне говорнике истакавши како је Културни центар Новог Сада 2019. године учествовао у представљању града Новог Сада са својим програмима у Херцег Новом. Том приликом потписан је споразум о сарадњи између Културног центра Новог Сада и ЈУК „Херцегфест”. Тада је дат предлог о братимљењу наша два града.
Милина Ковачевић, сценска уредница „Херцегфеста”, као пример добре праксе и успешне сарадње наводи учешће и међусобну дугогодишњу сарадњу са установама културе града Новог Сада, првенствено са Позориштем младих и са Културним центром Новог Сада. У име Туристичке организације града Херцег Новог обратила се Маја Булатовић. Госпођа Булатовић је у Туристичкој организацији Херцег Новог задужена за сарадњу са привредним сектором. Из перспективе сарадње са привредом подржава иницијативе овог типа интерсекторске сарадње и подвлачи да ће Туристичка организација Херцег Новог увек дати подршку регионалним културним садржајима у оквиру туристичке понуде града. Госпођа Авдић је присутнима представила десетогодишњи рад међународне уметничке колоније Херцег-Нови-Сад на којој је учествовало 86 уметника из Мађарске, Пољске, Аустрије, Румуније, Србије, Босне и Херцеговине, Црне Горе, Македоније. Амбијент бококоторског залива је непресушна инспирација визуелним уметницима, што се најбоље види кроз десетогодишње трајање овог пројекта који је доказ успешне сарадање и добар пример повезивања културних садржаја и установа са привредом и туризмом.
На крају конференције учесници су се усагласили да треба наставити започету традицију представљања културног програма града Новог Сада у Херцег Новом, као и да ће представници установа из Херцег Новог дати предлог са којим ће се програмима представити новосадској публици у Културном центру Новог Сада 2023. године
Остави коментар