Održana tribina „Internet i umetnost“

30/07/2019

Tribina „Internet i umetnost“ održana je u utorak 30. jula u klubu „Tribina mladih“ Kulturnog centra Novog Sada. Na tribini su o ovoj temi govorili: Željko Injac – internet novinar i Predrag Filipović – inženjer.

U proteklih nekoliko decenija pojam umetnosti se značajno promenio zahvaljujući razvoju interneta i mogućnosti onlajn plasiranja umetničkih dela, bez obzira na to da li je reč o ručnim radovima ili digitalnoj umetnosti. Mada se time promenio i medijum koji ljudi iz kreativne industrije koriste, otvorila su se mnoga vrata što,pored mogućnosti plasiranja dela onlajn, uključuje i adekvatnu zaradu.

Predrag Filipović je na početku tribine naglasio da postoje dve vrste umetnosti – primenjena (dizajni logotipa, veb sajta i slično) i umetnost koja predstavlja lični izražaj.

Kada je umetnost u pitanju, ona se na internetu nalazi u literarnoj formi na blogovima. Ako govorimo o muzici i filmu, Ju tjub omogućava umetnicima da postave svoj video materijal i da prikažu svoju umetnost. Postoje i slikari i skulptori koji se bave tradicionalnom vrstom umetnosti, manje su prisutni na internetu,ali ne znači da su i manje vredni – rekao je Filipović.

Što se tiče nedigitalne umetnosti, umetnici koji koriste stare medije (ulje na platnu, glina), imaju problem sa prodajomsvojih dela, jer oni nisu u prvom redu prodavci. Bitno im je da stvore neko umetničko delo, a manje im je važno da li će ono naći kupca.

Ipak, zahvaljujući pojavama nekih platformi na internetu, i umetnici –klasici mogu nešto da zarade, ali je bitno da budu aktivni na društvenim mrežama.

U nastavku tribine Željko Injac je istakao da internet ima svoju specifičnost koja se ogleda u njegovoj posebnoj komunikaciji, odnosno specifičnim načinimaizražavanja koji ne mogu da se realizuju u realnosti.

Ta komunikacija na internetu izrodila je mnoštvo različitih pojava koje utiču na formiranje nove, globalne kulture, drugačije od kulture u javnosti koja daje i nekakve umetničke vrednosti. Na internetu postoji čitav niz drugih izražaja kao što je, na primer, video – rekao je Injac.

Autori su ukazali na činjenicu da na internetu ima 80 odsto „bezvezarija“, ali da onih preostalih 20 procenata predstavljaju pravu umetničku vrednost u literarnom ili u audio-vizuelnom smislu: film, ilustracija, slika…

Tribina je završena porukom da, bilo da je umetnost na internetu ili izvan njega, za nju su potrebni aktivnost, talenat i inspiracija.

Ostavi komentar

Vaš komentar će biti proveren pre objavljivanja