Предавање др Растиславa Стојсављевићa на тему „Амерички Југ – успон и пад краља памука” (24. 5. 2024) можете погледати на нашем Јутјуб каналу.
У фокусу предавања је ропство које је у Америци било интензивно до Грађанског рата 1861–1865. године, а предавач је говорио и о економским приликама на америчком југу за време ропства. Идеја предавања је да сагледа ропство из два различита угла: јужњака и северњака.
Важно је поменути и Кју-клукс клан који је постојао од 1866. до 1869. године и коме је придавана много већа важност од оне коју је заиста имао, мада га не треба ни потцењивати. С друге стране, донесени су такозвани Црни законици који забрањују малтретирање црног становништва. Међутим, чак и случају судских процеса белцима је „гледано кроз прсте“. Становништво афроамеричког порекла није имало гласачка права. Тек стотину година након Грађанског рата амерички председник Линдон Џонсон дао им је гласачко право. Афроамериканцима је било забрањено да носе оружје, као и да се појављују на јавним местима, што се наставило и након Другог светског рата, а врхунац је убиство Мартина Лутера Кинга 1968. године.
Предавач је у закључку дао осврт на то како закони након забране ропства нису стриктно примењивани, те су се специфична клима и однос према ропству пренели и у двадесети век.
Остави коментар