Предавање историчара др Милоша Савина на тему „Питање српске аутономности у Угарској током XIX века” (6. 8. 2024) можете погледати на нашем Јутјуб каналу.
Предавање има за циљ да расветли генезу и идеју српске аутономности на подручју Панонске низије, конкретно на подручју Угарске. Предавач је обухватио период од првих привилегија које су Србима давали мађарски краљеви у средњем веку, преко привилегија насталих за време сеобе, како би се размотрио један читав друштвени положај како Срба, тако и других народа на овом простору.
Предавање прати историјски период до Благовештанског сабора, то јест до тренутка када Срби последњи пут званично, преко своје националне институције – Црквено-народног сабора, захтевају да Војводина добије потпуну аутономију и постане једна врста круновине у коју ће ући Банат, Бачка, Срем и Барања са границом и да то постане дефинисано српско аутономно подручје у оквиру Хабзбуршке царевине. Све те догађаје пратила је критика либералног грађанства које прихвата ту форму али пак захтева дијалог са мађарским политичким факторима.
У фокусу предавања је и Српски покрет 1848/49. односно проглашење Српске Војводине као и постојање регионалне аутономије нечега што је инклинирало ка аутономији, а ипак није имало ту форму, то јест постојање Војводине, Србије и Тамишког Баната.
Остави коментар