Предавање историчара Огњена Карановића на тему „Будућност српског и хрватског народа у Босни и Херцеговини” 24. јануара на Јутјуб каналу КЦНС

10/01/2025

Предавање историчара Огњена Карановића на тему „Будућност српског и хрватског народа у Босни и Херцеговини” можете погледати 24. јануара у 20.00 часова на Јутјуб каналу Културног центра Новог Сада.

На изборима одржаним 2010. године у Републици Српској победио је СНСД, а Милорад Додик је изабран за председника. Небојша Радмановић је изабран за српског представника у Председништву БиХ, а на чело владе у Српској дошао је Александар Џомбић. На нову владу је и даље вршен притисак из ЕУ везан за реформе правосуђа, а високи представник Валентин Инцко је преко својих редовних извештаја Савету безбедности УН драматизовао проблем на највишем нивоу. Криза је претила да доведе до међународне интервенције и смене руководства Републике Српске. Маја 2011. године, комесар ЕУ за безбедност и спољну политику, Кетрин Ештон, допутовала је у Бањалуку, где је током разговора са Додиком постигнут компромис о покретању „структурисаног дијалога“ о правосуђу између ЕУ и Босне и Херцеговине, чиме је ултимативна и недемократска реформа правосуђа заустављена. У немогућности да Републици Српској наметну унитаризацију, структуре наклоњене Бошњацима у ЕУ и САД настојале су да изазову немире по моделу „обојених револуција“. Насиље које је требало да уличним нередима уведе јединствени матични број грађана на читавој територији Босне и Херцеговине и потом успостави јединствену полицију, није успело захваљујући отпору владе у Бањалуци и српских политичара у заједничким органима, које је инструментализована маса држала опкољене у згради Парламентарне скупштине БиХ у Сарајеву. Двоје деце је умрло зато што им кантоналне власти нису издале пасоше како би отишли на лечење у иностранство, а за ту своју суровост оптужиле су српску страну. Широм Федерације БиХ су фебруара 2014. године избили социјални немири, које су европски политичари, попут Педија Ешдауна и Дорис Пак, најављивали годину дана раније. Немири су захватили крајеве у којима углавном живе Бошњаци у Федерацији БиХ, паљене су владине зграде, захтевана је борба против корупције, као и реформа устава, али покушаји да се немири прошире и на Српску нису уродили плодом.

 

 

Остави коментар

Ваш коментар ће бити проверен пре објављивања