Предавање геополитичког аналитичара Предрага Рајића на тему „ Постпописна Црна Гора “ (18. 1. 2024) можете погледати на нашем Јутјуб каналу.
Претходне године велику пажњу Предраг Рајић посветио је региону, конкретно ситуацији у Црној Гори, те питањем о актуелној политичкој ситуација у Црној Гори, која се креирала око пописа становништва, и тиме ће започети и ову 2024. годину.
Црна Гора је крајем 2023, након пуних 12 година, напокон одржала попис становништва који је више пута одлаган. Нешто што би требало да буде класично статистичко-бирократско питање, у Црној Гори је пар екселанс политичко питање, наводи Рајић. Ово је такође први попис који се одржава а да на власти није ДПС. Много пута се говорило о томе да је један број грађана био приморан да се изјашњава на одређени начин или да није смео да се изјасни како је желео, пре свега они који су желели да се изјасне као Срби или лица која говоре српским језиком, што из одређених разлога нису могли или смели због последица које би трпели они и њихове породице.
Прве прелиминарне резултате које може имати само МОНСТАТ, црногорска државна агенција која се бави статистиком, биће објављени крајем јануара, али ће се тада дати нека укупна слика у смислу броја становника, односа у полу, старосне структуре, али национална, верска и језичка структура вероватно неће бити позната до пре марта или априла ове године. Како питање пописа представља политичко питање дошло је до формирања органа који се зове тело за праћење или мониторинг пописног процеса у скупштини Црне Горе, у које су ушли представници и власти и опозиције.
Рајић наводи да није сигуран да у Црној Гори постоји политичка воља да се измени Устав и испуни захтев да уколико се испостави да постоји више од 50 посто грађана Црне Горе који говори српским језиком да службени језик, поред црногорског, буде и српски језик.
Извесно је да резултати неће бити као они из 2003. године када је српски био још убедљивији и када је две трећине грађана говорило српским језиком. Флуктуација која је најприсутнија јесте код становника који се национално изјашњавају као Црногорци, а који свој језик називају српским и заправо представљају лица која имају двојни идентитет. Та групација становника која је између и овог пута ће у неком контексту однети превагу, рекао је Рајић.
Остави коментар