event_note Koncert
12.11.2024 - 12.11.2024 access_time 19.00

Koncert ansambla „Universo“ 12. novembra u „Bekli sali“ Muzičke škole „Isidor Bajić“

location_on Druga lokacija: „Bekli sala“ Muzičke škole „Isidor Bajić“
event_note Koncert
12.11.2024 - 12.11.2024 access_time 19.00

Koncert ansambla „Universo“ 12. novembra u „Bekli sali“ Muzičke škole „Isidor Bajić“

location_on Druga lokacija: „Bekli sala“ Muzičke škole „Isidor Bajić“

Zbog tragedije koja se dogodila u Novom Sadu, koncert zakan za 5. novembar odlaže se za 12. novembar.

U okviru programa muzičke redakcije Kulturnog centra Novog Sada biće upriličen koncert ansambla Universo. Sastav čine Marija Vasić – flauta, Sandra Katić – flauta, Ksenija Mijatović Korom – flauta i Dina Šuklar Wiesike – klavir. Na programu će se izvoditi dela L. Mojzea, Ž. Kastereda, E. Harta, H. Beftinka i A. Rozmana. Koncert će biti održan u „Bekli sali“ Muzičke škole „Isidor Bajić“ u utorak, 12. novembra 2024. sa početkom u 19 časova.

Ulaz je slobodan!

Dobro došli!

Ansambl Universo

BIOGRAFIJE

Ansambl Universo nestandardnog je sastava – čine ga tri flautistkinje i jedna pijanistkinja: Marija Vasić, Sandra Katić, Ksenija Mijatović Korom i Dina Šuklar Wiesike. Universo je osnovan 2020. godine sa idejom da publici predstavi sve instrumente iz porodice flauta upotpunjene klavirskim zvukom, a izrastao je iz dugogodišnje saradnje članica u okviru drugih sastava. Ovaj kamerni sastav sa jednakim entuzijazmom izvodi dela domaćih i stranih autora XX i XXI veka, od kojih su neka napisana upravo za ansambl Universo. Tokom prethodne četiri godine, Universo je nastupao u raznim gradovima Srbije promovišući savremenu muziku. Posebno se izdvajaju ciklusi edukativnih koncerata Universo kroz Novi Sad i Muzika priča priče osmišljeni sa ciljem približavanja klasične muzike deci i razvoja kulturnih potreba najmlađih Novosađana. Ansambl čine četiri vrsne umetnice koje deluju u Novom Sadu, redovno zaposlene u Orkestru opere Srpskog narodnog pozorišta, na Akademiji umetnosti u Novom Sadu i Muzičkoj školi “Isidor Bajić”, a poznate široj javnosti kao orkestarski muzičari, članice drugih kamernih sastava i organizatori pojedinih segmenata muzičkog života u Novom Sadu.

Marija Vasić rođena je 1978. u Novom Sadu, gde je završila nižu i srednju Muzičku školu “Isidor Bajić” u klasama prof. Radmile Rakin Martinović i Jasne Marković. Na Akademiji umetnosti u Novom Sadu diplomirala je u klasi prof. Marijana Egića, a potom na odseku za kamernu muziku završila je specijalističke studije u klasi prof. Sonje Antunić. Tokom školovanja osvojila je brojne nagrade na republičkim i međunarodnim takmičenjima kao solista i članica kamernih ansambala.

Od 2003. godine zaposlena je u Orkestru Opere Srpskog narodnog pozorišta u Novom Sadu, a od 2008. je i stalni član Vojvođanskog simfonijskog orkestra. Natupala je sa Zrenjaninskom filharmonijom, Zrenjaninskim kamernim orkestrom, Vojvođanskim kamernim orkestrom, orkestrom „Orfelin”, Crnogorskim simfonijskim orkestrom, Orkestrom za mir (Italija 2017).

Sandra Katić rođena je u Sremskoj Mitrovici gde je stekla osnovno obrazovanje i završila nižu muzičku školu „Petar Krančević“ u klasi prof. Irene Milić (odsek flauta). Srednju muzičku školu „Isidor Bajić“ završila je u klasi prof. Radmile Rakin-Martinović, a na Akademiji umetnosti u Novom Sadu diplomirala je u klasi prof. Laure Levai-Aksin. Tokom školovanja, kao solista, osvajala je brojne prve nagrade na republičkim i međunarodnim takmičenjima. Bila je član različitih kamernih sastava (Metatonija, Nektarija) i tom prilikom svirala je autorska dela kompozitora: Livije Guculj, Nemanje Nešića, Jasmine Mitrušić, Nere Moraitike, Aleksandre Vrebalov, Miroslava Štatkića, Stevana Divjakovića… Učestvovala je na snimanju CD-a Borisa Kovača. Tokom pedagoškog rada u muzičkoj školi „Isidor Bajić“ kamerni sastavi kojima je predavala postigli su značajne rezultate. Godinama je bila član orkestra i sarađivala sa Kud „Šafarik“. Od 1997. godine stalni je član Opere SNP-a gde je imala priliku da sarađuje sa
mnogobrojnim domaćim i inostranim dirigentima, stekavši tako bogat operski i baletski repertoar.

Ksenija Mijatović Korom je rođena 1982. godine u Somboru, gde je završila osnovnu muzičku školu „Petar Konjović“ u klasi Anice Sokola. Godine 1997. upisala je srednju muzičku školu „Isidor Bajić“ u Novom Sadu u klasi Aleksandra Đurića. Između 1995. i 2001. godine, učestvovala je na mnogim takmičenjima, sa zapaženim rezultatima: III nagrada na takmičenju „Petar Konjović“ (Beograd), Specijalna nagrada na Republičkom takmičenju (Beograd), III nagrada na Međunarodnom takmičenju kamernih sastava (Balašiđarmat – Mađarska), kao i niz prvih nagrada na raznim festivalima u državi. Takođe je dobitnik povelje „Novosadski anđeli“ i nagrade Pokrajinskog sekretarijata za kulturu. Svirala je u velikom broju kamernih sastava, sa kojima je takođe postigla izuzetan uspeh. Kao solista nastupila je sa srednjoškolskim simfonijskim orkestrom povodom proslave devedesetogodišnjice škole „Isidor Bajić“.

Godine 2001. upisala je Akademiju umetnosti u Novom Sadu, u klasi Laure Levai-Aksin. I tokom studija ostaje aktivan izvođač, te nastavlja da niže nagrade na takmičenjima. Najznačajnije priznanje predstavlja I nagrada (100 bodova) na međunarodnom takmičenju mladih muzičara u Ohridu, „Ohridski biseri“. Kao koncertni izvođač nastupa u Somboru, Novom Sadu, Beogradu, Sremskoj Mitrovici, Bačkoj Palanci… U okviru tradicionalnih projekata Akademije umetnosti, nastupila je kao solista uz pratnju Simfonijskog orkestra Akademije umetnosti. Snimala je za RTV Novi Sad. Svirala je i u velikom broju kamernih sastava, od kojih se izdvajaju duvački kvintet „Kvartet“ i trio „Pozitiv“. Kao član ovih ansambala osvojila je niz I nagrada, od kojih se izdvaja I nagrada sa triom „Pozitiv“ na Međunarodnom takmičenju „Citta di Padova“ 2004. godine, gde su bili veoma zapaženi i dobili priliku da sviraju celovečernji koncert 2005. godine u Padovi.

Godine 2007. dobila je sertifikat „Associated Board of Royal Schools of Music“ za instruktora flaute za Jugoistočnu Evropu. Položila je ispit iz kamerne muzike (Advanced Level) koji organizuje Associated Board of Royal Schools of Music (Velika Britanija). Pohađala je majstorske kurseve kod Mihaela Martina Koflera (Austrija), Sofi Šerije (Francuska), Janoša Balinta (Mađarska), Iceša Gergelja (Mađarska), Borisa Previšića (Švajcarska), kao i majstorski kurs iz kamerne muzike kod profesora Norberta Girlingera (Austrija) i Boštjana Lipovšeka (Slovenija).

Trenutno radi kao profesor flaute, kamerne muzike i čitanja s lista u Muzičkoj školi „Isidor Bajić“ u Novom Sadu. NJeni učenici osvojili su preko šestdeset prvih nagrada na međunarodnim, domaćim i republičkom takmičenju. Takođe, veoma su zapaženi nastupi kamernih sastava na koncertima u Noriču (Engleska) 2008. i 2010. godine, u Velenju (Slovenija) 2011. godine i Temišvaru (Rumunija) 2014. godine. Radi kao generalni sekretar Međunarodnog takmičenja „Anton Eberst“. Sa koleginicom Veronikom Antunović Marić osnovala je Festival kamerne muzike u Novom Sadu.

Bila je član orkestra opere Srpskog narodnog pozorišta u Novom Sadu (pikolo flauta) od 2010. do 2012. godine. Član je Vojvođanskog simfonijskog orkestra, orkestra „Orfelin“ (solo flautista), trija Heroine (flauta, oboa, klavir) i Novosadskog duvačkog kvinteta. Trenutno je student doktorskih studija iz kamerne muzike na Fakultetu muzičke umetnosti u Beogradu, u klasi prof. Igora Lazića.

Dina Šuklar Vizeki (Wiesike) svoje školovanje u rodnom gradu je simbolično zaokružila nastupima u novosadskoj  sinagogi. Kao desetogodišnja devojčica debitovala je sa orkestrom „Kamerata akademika“ i iste godine upisala pripremne studije klavira za mlade talente (takozvana nulta godina studija) pri Akademiji umetnosti u Novom Sadu. Na samom završetku studija poverena joj je uloga soliste na otvaranju prvog Memorijala “Isidor Bajić” sa orkestrom “Novosadski solisti”. Završila je osnovnu i srednju Muzičku školu „Isidor Bajić”, gde su joj profesorke klavira bile Ivana Branovački i Milena Apić. Diplomirala je na Akademiji umetnosti u Novom Sadu u klasi profesora Doriana Leljaka, a magistrirala na Univerzitetu u Sirakuzi (NJujork, SAD) u klasi profesora Vei – Ji Janga (Wei-Yi Yang). Usavršavala se na majstorskim kursevima kod Arba Valdme, Rite Kinke, Jegora Čugajeva, Arie Vardija (Arie Vardi), Emanuela Krasovskog, Konstantina Bogina, Frederika Čiua (Frederic Chiu), Pnine Zalcman (Pnina Salzman).

Tokom školovanja osvojila je nagrade na svim domaćim i međunarodnim pijanističkim takmičenjima u zemlji. Dodeljene su joj najznačajnije nagrade univerziteta na kojima je studirala. Među nagradama za umetnički rad koje su joj uručene izdvajaju se nagrada škole muzike Nortvestern univerziteta (Northwestern University), nagrada Ajrin Kruker (Irene Crooker) za izuzetna dostignuća u pijanističkom izvođaštvu, memorijalna nagrada Hira Ponča (Hira Poncha) za izuzetne rezultate u oblasti muzičke umetnosti, nagrada Artur Poister (Arthur Poister). Dobitnica je niza zahvalnica za ostvarene umetničke i pedagoške rezultate.

Zajedno sa Milenom Apić koautor je udžbenika “Muzička naučilica” koje je ocenjen kao “jedno od najlepših dostignuća naše klavirske pedagogije” (Rita Kinka, Akademija umetnosti Novi Sad), “predivno jedinstven i efikasan udžbenik” (Dr. Maria Kotica (Maria Kotitsa), Regent’s College, London, UK) i “knjiga kakvu bih želeo da sam imao kao dete” (Nikolas Rot (Nicholas Roth, DMA, Drake University, Des Moines, SAD). Redovno drži predavanja o klavirskoj pedagogiji i jevrejskoj muzici u okviru akreditovanih seminara, međunarodnih konferencija, radionica i dr. Angažovana je od strane Udruženja kraljevskih škola Velike Britanije (ABRSM) kao procesuator diploma i instruktor u predstavništvu za jugoistočnu Evropu. ABRSM seminare i edukacije koje je vodila uspešno je završilo nekoliko desetina klavirskih pedagoga iz zemlje i regiona koji su svi postali instruktori prvog nivoa ABRSM. Asistirala je Dorianu Leljaku na majstorskim školama klavira.

Aktivno nastupa kao kamerni muzičar i klavirski saradnik – korepetitor. Ostvarila je trajne snimke za RTV Novi Sad, RTV Beograd i Fonogramski arhiv u Beču. Među nekoliko premijera dela domaćih kompozitora koje je izvela sa kolegama, najinteresantnija je premijera kompozicije za fagot i klavir „Iz Orinovog spomenara“ koju je Slavko Šuklar posvetio svom unuku, Dininom starijem sinu Orinu. Zapažene koncertne nastupe ostvarila je u okviru dua Impulsio, zajedno s nemačkim violončelistom Kristofom Janom (Christoph Jahn). Nastupala je u Srbiji, Makedoniji, Sloveniji, Italiji, Austriji, Švajcarskoj, Izraelu, Velikoj Britaniji, SAD-u.

Učestvovala je u radu žirija na domaćim i međunarodnim takmičenjima kao sekretar žirija i kao član žirija, ali i kao oficijelni korepetitor po pozivu. Angažovana je u organizaciji takmičenja Memorijal „Isidor Bajić“ od osnivanja. Inicirala je i koordinirala razmenu učenika i nastavnika između Muzičke škole „Isidor Bajić“, Gudenaf koledža (Goodenough College, London, Velika Britanija) i Norič muzičke asocijacije (Norič, VB) u okviru projekata koji su doveli do osnivanja internacionalnog omladinskog orkestra „Triorka“. Autorka je umetničkih projekata „Od Mocarta do Madone“, „Lonina pisma“ , „Dani Rikarda Švarca“ i drugih.

Bila je angažovana kao honorarni član Orkestra Opere Srpskog narodnog pozorišta, korepetitor horova Hašira, Kredarica i Hora episkopalne crkve u Sirakuzi (Njujork, SAD), delovala je kao demonstrator na Katedri za klavir AUNS, asistent na Setnor školi muzike (Setnor School of Music) Univerziteta u Sirakuzi, profesor klavira u Muzičkoj školi u Vrbasu, profesor klavira i čitanja s lista u Muzičkoj školi „Isidor Bajić“, gde je delovala i kao korepetitor. NJeni učenici osvojili su preko blizu sto nagrada na pijanističkim takmičenjima. Trenutno je u zvanju stručni saradnik – korepetitor na Akademiji umetnosti Novi Sad.

 

Foto: Oliver Augustinovza

Ostavi komentar

Vaš komentar će biti proveren pre objavljivanja