event_note Концерт
12.11.2024 - 12.11.2024 access_time 19.00

Концерт ансамбла „Universo“ 12. новембра у „Бекли сали“ Музичке школе „Исидор Бајић“

location_on Друга локација: „Бекли сала“ Музичке школе „Исидор Бајић“
event_note Концерт
12.11.2024 - 12.11.2024 access_time 19.00

Концерт ансамбла „Universo“ 12. новембра у „Бекли сали“ Музичке школе „Исидор Бајић“

location_on Друга локација: „Бекли сала“ Музичке школе „Исидор Бајић“

Због трагедије која се догодила у Новом Саду, концерт закан за 5. новембар одлаже се за 12. новембар.

У оквиру програма музичке редакције Културног центра Новог Сада биће уприличен концерт ансамбла Universo. Састав чине Марија Васић – флаута, Сандра Катић – флаута, Ксенија Мијатовић Кором – флаута и Дина Шуклар Wiesike – клавир. На програму ће се изводити дела Л. Мојзеа, Ж. Кастереда, Е. Харта, Х. Бефтинка и А. Розмана. Концерт ће бити одржан у „Бекли сали“ Музичке школе „Исидор Бајић“ у уторак, 12. новембра 2024. са почетком у 19 часова.

Улаз је слободан!

Добро дошли!

Ансамбл Universo

БИОГРАФИЈЕ

Ансамбл Universo нестандардног је састава – чине га три флаутисткиње и једна пијанисткиња: Марија Васић, Сандра Катић, Ксенија Мијатовић Кором и Дина Шуклар Wiesike. Universo је основан 2020. године са идејом да публици представи све инструменте из породице флаута употпуњене клавирским звуком, а израстао је из дугогодишње сарадње чланица у оквиру других састава. Овај камерни састав са једнаким ентузијазмом изводи дела домаћих и страних аутора XX и XXI века, од којих су нека написана управо за ансамбл Universo. Током претходне четири године, Universo је наступао у разним градовима Србије промовишући савремену музику. Посебно се издвајају циклуси едукативних концерата Universo кроз Нови Сад и Музика прича приче осмишљени са циљем приближавања класичне музике деци и развоја културних потреба најмлађих Новосађана. Ансамбл чине четири врсне уметнице које делују у Новом Саду, редовно запослене у Оркестру опере Српског народног позоришта, на Академији уметности у Новом Саду и Музичкој школи “Исидор Бајић”, а познате широј јавности као оркестарски музичари, чланице других камерних састава и организатори појединих сегмената музичког живота у Новом Саду.

Марија Васић рођена је 1978. у Новом Саду, где је завршила нижу и средњу Музичку школу “Исидор Бајић” у класама проф. Радмиле Ракин Мартиновић и Јасне Марковић. На Академији уметности у Новом Саду дипломирала је у класи проф. Маријана Егића, а потом на одсеку за камерну музику завршила је специјалистичке студије у класи проф. Соње Антунић. Током школовања освојила је бројне награде на републичким и међународним такмичењима као солиста и чланица камерних ансамбала.

Од 2003. године запослена је у Оркестру Опере Српског народног позоришта у Новом Саду, а од 2008. је и стални члан Војвођанског симфонијског оркестра. Натупала је са Зрењанинском филхармонијом, Зрењанинским камерним оркестром, Војвођанским камерним оркестром, оркестром „Орфелин”, Црногорским симфонијским оркестром, Оркестром за мир (Италија 2017).

Сандра Катић рођена је у Сремској Митровици где је стекла основно образовање и завршила нижу музичку школу „Петар Кранчевић“ у класи проф. Ирене Милић (одсек флаута). Средњу музичку школу „Исидор Бајић“ завршила је у класи проф. Радмиле Ракин-Мартиновић, а на Академији уметности у Новом Саду дипломирала је у класи проф. Лауре Леваи-Аксин. Током школовања, као солиста, освајала је бројне прве награде на републичким и међународним такмичењима. Била је члан различитих камерних састава (Метатонија, Нектарија) и том приликом свирала је ауторска дела композитора: Ливије Гуцуљ, Немање Нешића, Јасмине Митрушић, Нере Мораитике, Александре Вребалов, Мирослава Штаткића, Стевана Дивјаковића… Учествовала је на снимању ЦД-а Бориса Ковача. Током педагошког рада у музичкој школи „Исидор Бајић“ камерни састави којима је предавала постигли су значајне резултате. Годинама је била члан оркестра и сарађивала са Куд „Шафарик“. Од 1997. године стални је члан Опере СНП-а где је имала прилику да сарађује са
многобројним домаћим и иностраним диригентима, стекавши тако богат оперски и балетски репертоар.

Ксенија Мијатовић Кором је рођена 1982. године у Сомбору, где је завршила основну музичку школу „Петар Коњовић“ у класи Анице Сокола. Године 1997. уписала је средњу музичку школу „Исидор Бајић“ у Новом Саду у класи Александра Ђурића. Између 1995. и 2001. године, учествовала је на многим такмичењима, са запаженим резултатима: III награда на такмичењу „Петар Коњовић“ (Београд), Специјална награда на Републичком такмичењу (Београд), III награда на Међународном такмичењу камерних састава (Балашиђармат – Мађарска), као и низ првих награда на разним фестивалима у држави. Такође је добитник повеље „Новосадски анђели“ и награде Покрајинског секретаријата за културу. Свирала је у великом броју камерних састава, са којима је такође постигла изузетан успех. Као солиста наступила је са средњошколским симфонијским оркестром поводом прославе деведесетогодишњице школе „Исидор Бајић“.

Године 2001. уписала је Академију уметности у Новом Саду, у класи Лауре Леваи-Аксин. И током студија остаје активан извођач, те наставља да ниже награде на такмичењима. Најзначајније признање представља I награда (100 бодова) на међународном такмичењу младих музичара у Охриду, „Охридски бисери“. Као концертни извођач наступа у Сомбору, Новом Саду, Београду, Сремској Митровици, Бачкој Паланци… У оквиру традиционалних пројеката Академије уметности, наступила је као солиста уз пратњу Симфонијског оркестра Академије уметности. Снимала је за РТВ Нови Сад. Свирала је и у великом броју камерних састава, од којих се издвајају дувачки квинтет „Квартет“ и трио „Позитив“. Као члан ових ансамбала освојила је низ I награда, од којих се издваја I награда са триом „Позитив“ на Међународном такмичењу „Citta di Padova“ 2004. године, где су били веома запажени и добили прилику да свирају целовечерњи концерт 2005. године у Падови.

Године 2007. добила је сертификат „Associated Board of Royal Schools of Music“ за инструктора флауте за Југоисточну Европу. Положила је испит из камерне музике (Адванцед Левел) који организује Associated Board of Royal Schools of Music (Велика Британија). Похађала је мајсторске курсеве код Михаела Мартина Кофлера (Аустрија), Софи Шерије (Француска), Јаноша Балинта (Мађарска), Ицеша Гергеља (Мађарска), Бориса Превишића (Швајцарска), као и мајсторски курс из камерне музике код професора Норберта Гирлингера (Аустрија) и Боштјана Липовшека (Словенија).

Тренутно ради као професор флауте, камерне музике и читања с листа у Музичкој школи „Исидор Бајић“ у Новом Саду. Њени ученици освојили су преко шестдесет првих награда на међународним, домаћим и републичком такмичењу. Такође, веома су запажени наступи камерних састава на концертима у Норичу (Енглеска) 2008. и 2010. године, у Велењу (Словенија) 2011. године и Темишвару (Румунија) 2014. године. Ради као генерални секретар Међународног такмичења „Anton Eberst“. Са колегиницом Вероником Антуновић Марић основала је Фестивал камерне музике у Новом Саду.

Била је члан оркестра опере Српског народног позоришта у Новом Саду (пиколо флаута) од 2010. до 2012. године. Члан је Војвођанског симфонијског оркестра, оркестра „Орфелин“ (соло флаутиста), трија Хероине (флаута, обоа, клавир) и Новосадског дувачког квинтета. Тренутно је студент докторских студија из камерне музике на Факултету музичке уметности у Београду, у класи проф. Игора Лазића.

Дина Шуклар Визеки (Wiesike) своје школовање у родном граду је симболично заокружила наступима у новосадској  синагоги. Као десетогодишња девојчица дебитовала је са оркестром „Камерата академика“ и исте године уписала припремне студије клавира за младе таленте (такозвана нулта година студија) при Академији уметности у Новом Саду. На самом завршетку студија поверена јој је улога солисте на отварању првог Меморијала “Исидор Бајић” са оркестром “Новосадски солисти”. Завршила је основну и средњу Музичку школу „Исидор Бајић”, где су јој професорке клавира биле Ивана Брановачки и Милена Апић. Дипломирала је на Академији уметности у Новом Саду у класи професора Дориана Лељака, а магистрирала на Универзитету у Сиракузи (Њујорк, САД) у класи професора Веи – Ји Јанга (Wei-Yi Yang). Усавршавала се на мајсторским курсевима код Арба Валдме, Рите Кинке, Јегора Чугајева, Арие Вардија (Arie Vardi), Емануела Красовског, Константина Богина, Фредерика Чиуа (Frederic Chiu), Пнине Залцман (Pnina Salzman).

Током школовања освојила је награде на свим домаћим и међународним пијанистичким такмичењима у земљи. Додељене су јој најзначајније награде универзитета на којима је студирала. Међу наградама за уметнички рад које су јој уручене издвајају се награда школе музике Нортвестерн универзитета (Northwestern University), наградa Ајрин Крукер (Irene Crooker) за изузетна достигнућа у пијанистичком извођаштву, меморијалнa наградa Хира Понча (Hira Poncha) за изузетне резултате у области музичке уметности, наградa Артур Поистер (Arthur Poister). Добитница је низа захвалница за остварене уметничке и педагошке резултате.

Заједно са Миленом Апић коаутор је уџбеника “Музичка научилица” које је оцењен као “једно од најлепших достигнућа наше клавирске педагогије” (Рита Кинка, Академија уметности Нови Сад), “предивно јединствен и ефикасан уџбеник” (Др. Мариа Котица (Maria Kotitsa), Regent’s College, London, UK) и “књига какву бих желео да сам имао као дете” (Николас Рот (Nicholas Roth, DMA, Drake University, Des Moines, SAD). Редовно држи предавања о клавирској педагогији и јеврејској музици у оквиру акредитованих семинара, међународних конференција, радионица и др. Ангажована је од стране Удружења краљевских школа Велике Британије (АБРСМ) као процесуатор диплома и инструктор у представништву за југоисточну Европу. АБРСМ семинаре и едукације које је водила успешно је завршило неколико десетина клавирских педагога из земље и региона који су сви постали инструктори првог нивоа АБРСМ. Асистирала је Дориану Лељаку на мајсторским школама клавира.

Активно наступа као камерни музичар и клавирски сарадник – корепетитор. Остварила је трајне снимке за РТВ Нови Сад, РТВ Београд и Фонограмски архив у Бечу. Међу неколико премијера дела домаћих композитора које је извела са колегама, најинтересантнија је премијера композиције за фагот и клавир „Из Ориновог споменара“ коју је Славко Шуклар посветио свом унуку, Динином старијем сину Орину. Запажене концертне наступе остварила је у оквиру дуа Импулсио, заједно с немачким виолончелистом Кристофом Јаном (Christoph Jahn). Наступала је у Србији, Македонији, Словенији, Италији, Аустрији, Швајцарској, Израелу, Великој Британији, САД-у.

Учествовала је у раду жирија на домаћим и међународним такмичењима као секретар жирија и као члан жирија, али и као официјелни корепетитор по позиву. Ангажована је у организацији такмичења Меморијал „Исидор Бајић“ од оснивања. Иницирала је и координирала размену ученика и наставника између Музичке школе „Исидор Бајић“, Гуденаф колеџа (Goodenough College, Лондон, Велика Британија) и Норич музичке асоцијације (Норич, ВБ) у оквиру пројеката који су довели до оснивања интернационалног омладинског оркестра „Триорка“. Ауторка је уметничких пројеката „Од Моцарта до Мадоне“, „Лонина писма“ , „Дани Рикарда Шварца“ и других.

Била је ангажована као хонорарни члан Оркестра Опере Српског народног позоришта, корепетитор хорова Хашира, Кредарица и Хора епископалне цркве у Сиракузи (Нјујорк, САД), деловала је као демонстратор на Катедри за клавир АУНС, асистент на Сетнор школи музике (Setnor School of Music) Универзитета у Сиракузи, професор клавира у Музичкој школи у Врбасу, професор клавира и читања с листа у Музичкој школи „Исидор Бајић“, где је деловала и као корепетитор. Њени ученици освојили су преко близу сто награда на пијанистичким такмичењима. Тренутно је у звању стручни сарадник – корепетитор на Академији уметности Нови Сад.

 

Фото: Oliver Augustinovza

Остави коментар

Ваш коментар ће бити проверен пре објављивања